Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am construit o extindere la casă cu autorizație de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am construit o extindere la casă cu autorizație de construcție, dar fără diriginte de șantier, iar acum meseriașul cu care am făcut-o amenință că mă reclamă pentru că nu ne-am înțeles la bani. E posibil să mi-o dărâme, sau ce se poate întâmpla?

Buna ziua! Am construit anul acesta (cu autorizatie emisa anul trecut in mai) o extindere la casa in mediul rural,pe teren proprietate, cu proiect si autorizatie de constructie, doar parter,fara mansarda,la negru,fara diriginte de santier si la final nu m-am inteles cu meseriasul din cauza banilor....acum ma ameninta ca cheama ISC-ul si pe cei din primarie si imi darama constructia pe motiv ca nu s-a respectat cantitatea de fier bagata in fundatie si stalpi...e posibil sa imi darame casa sau ce se poate intampla?
Manuela Rășină, administrator
Potrivit dispozițiilor art. 26, alin. (1), lit. b) din Legea nr. 50/1991 actualizată „constituie contravenţii următoarele fapte, dacă nu au fost săvârşite în astfel de condiţii încât, potrivit legii, să fie considerate infracţiuni: executarea sau desfiinţarea, cu nerespectarea prevederilor autorizaţiei şi a proiectului tehnic, a lucrărilor prevăzute la art. 3, cu excepţia celor prevăzute la lit. b), c), e) şi g), precum şi continuarea executării lucrărilor autorizate fără solicitarea unei noi autorizaţii de construire în situaţiile prevăzute la art. 7 alin. (15), de către investitor şi executant“,

Amenda este de la 50.000 lei la 100.000 lei.

Dreptul de a constata contravențiile și de a aplica amenzile prevăzute la art. 26 se prescrie în termen de 3 ani de la data săvârșirii faptei.
Daca va ameninta inregistrati amenintarile si depuneti plangere penala. Politia va poate indruma, tot ei fac cercetari si intocmesc dosarul.

Casele se pot construi si in regie proprie. Sunati la inspectoratul de stat in constructii si solicitati informatii suplimentare, corecte si complete.

Nu va lasati santajat!

lori82 a scris:

Buna ziua! Am construit anul acesta (cu autorizatie emisa anul trecut in mai) o extindere la casa in mediul rural,pe teren proprietate, cu proiect si autorizatie de constructie, doar parter,fara mansarda,la negru,fara diriginte de santier si la final nu m-am inteles cu meseriasul din cauza banilor....acum ma ameninta ca cheama ISC-ul si pe cei din primarie si imi darama constructia pe motiv ca nu s-a respectat cantitatea de fier bagata in fundatie si stalpi...e posibil sa imi darame casa sau ce se poate intampla?

Si cum e cu fierul? E real, a pus mai putin fier? V-a spus cumva "meseriasul" ca nu aveti nevoie de atata fier, ca stie el mai bine ca doar a facut zeci de case si ca inginerul e un tampit, pune fier ca sa fie?! Ca doar nu faceti bloc ci doar casa pe parter...
DinuX, utilizator
Multumesc pt raspuns!
lori82, utilizator
Multumesc pt raspuns! Legea mi-a dat voie sa o fac in regie proprie...si este articol in lege unde scrie ca la casa unifamiliala, doar cu parter, in mediul rural este permis fara diriginte de santier, doar ca la mine in proiect scrie ca o construiesc in regie proprie cu asistenta tehnica de specialitate...chiar nu stiu de ce a scris proiectantul asa,cand legea spunea ca nu e necesar dirigintele