Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o nelămurire. La construirea unei case în regie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o nelămurire. La construirea unei case în regie proprie ...

Am o nelămurire.

La construirea unei case în regie proprie există obligatia de întocmire a cărții tehnice ? Si daca da ce ar trebui sa cuprindă acesta. Menționez că am autorizatie, avize, proiect, și diriginte de santier, casa sa facut în regie proprie iar dirigintele refuză sa-mi întocmească cartea tehnica.
Legal nu este permisa executia unei case in regie proprie. Pe buna dreptate, dirigintele nu intocmeste cartea tehnica a ctiei. nefiind o sarcina sa, deoarece documentele care se intorduc in cartea tehnica se emit de catre constructor si proiectant. Este necesar PV de receptie finala a ctiei., receptie la care participa proiectant, constructor, beneficiar, inspectoratul de stat in ctii., primarie.
A construi un imobil in regie proprie este legal deoarece asta sa declarat si la ISC si a fost Ok, este vorba strict despre cartea constructiei, repet, detin proiect PT si DTAC, avize, autorizatie, comunicari de incepere si finalizare lucrare etc plus referate de la diriginte si proiectanti ca lucrarea sa executat in conditii de calitate si respectând proiectul plus taxe achitate si adeverintă de la ISC, ce anume mai trebuie pentru cartea tehnica ? Este vorba de constructie categoria D

POPA GHEORGHE a scris:

Legal nu este permisa executia unei case in regie proprie. Pe buna dreptate, dirigintele nu intocmeste cartea tehnica a ctiei. nefiind o sarcina sa, deoarece documentele care se intorduc in cartea tehnica se emit de catre constructor si proiectant. Este necesar PV de receptie finala a ctiei., receptie la care participa proiectant, constructor, beneficiar, inspectoratul de stat in ctii., primarie.

MariusValentin, utilizator
Am precizat deja documentele necesare pentru intocmire carte constructie in mesajul meu anterior.
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ] /