Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Declarație acord călătorie cu minori
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Declarație acord călătorie cu minori

Buna am si eu o întrebare.
Daca fac procură in Italia la un notar pentru a mă putea intoarce din românia cu copii fără sot cum trebuie sa procedez?
Manuela Rășină, administrator
Dupa cum ati scris si in titlu, nu este vorba de o procura ci de o declaratie. Daca sotul da declaratia in fata unui notar public din Italia, asigurati-va ca actul este facut in forma autentica (atto pubblicco) si nu cu legalizare de semnatura (scrittura privata autenticata). Declaratia trebuie obligatoriu apostilata la parchetul de pe langa tribunalul in a carui circumscriptie profeseaza notarul public care autentifica declaratia. Dupa apostilare, trebuie sa traduceti declaratia la un traducator autorizat din Romania iar apoi sa legalizati semnatura traducatorului la un birou notarial. Apoi, puteti folosi procura la plecarea din Romania.
Daca, in schimb, sotul alege sa faca declaratia la consulat/ambasada, aceasta se poate folosi direct, fara indeplinirea tuturor pasilor de mai sus.