Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... amenda contraventionala apel nejustificat la 112
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

amenda contraventionala apel nejustificat la 112

am fost amendat contraventional pentru ca am apelat la 112 intrucat politistul venit la fata locului nu a auzit nimic (cu toate ca am fost trezit din somn de zgomotul produs de un club din apropiere)
Pentru ca acel numar unic este strict destinat APELURILOR DE URGENTA ....Faptul sesizat de dumneavoastra nu era o urgenta si in timpul acela poate o persoana avea nevoie real,iar dumneavoastra ocupati acea linie telefonica....Puteati face o sesizare telefonica normal....DE ACEEA ATI FOST SANCTIONATA !!!
DenisRif, utilizator
nu s-a considerat a nu fi urgenta pana in momentul cand i-am solicitat politistului sa isi prezinte legitimatia si nu sa se prezinte doar verbal
[ link extern ]

CE ESTE O SITUAŢIE DE URGENŢĂ

Exemple de situaţii de urgenţă:

ACCIDENTE DE AVIAŢIE
ACCIDENTE LA METROU
ACCIDENTE FEROVIARE
ACCIDENTE RUTIERE CU VICTIME, PERSOANE BLOCATE
ACCIDENTE NAVALE
ACCIDENTE MONTANE
ACCIDENTE ÎN PEŞTERI CANIOANE
ACCIDENTE DETERMINATE DE FACTORI DE MEDIU
AVARII SAU ACCIDENTE INDUSTRIALE
EXPLOZII
INCENDII
ARSURI TERMICE - ELECTRICE - CHIMICE
CUTREMURE
FENOMENE HIDROLOGICE/METEO PERICULOASE
FULGERAŢI/TRĂSNIŢI
PRĂBUŞIRI UTILAJE - CONSTRUCTII – ARBORI
AGRESIUNI ANIMALE CU VICTIME
PERICOL DE AGRESIUNE INSECTE, ANIMALE
MUŞCĂTURI/ÎNŢEPĂTURI ANIMALE/INSECTE
PERSOANĂ INCONŞTIENTĂ
PERSOANE CONŞTIENTE CĂZUTE ÎN LOCURI PUBLICE
INTOXICAŢII
PROBLEME RESPIRATORII SEVERE
HEMORAGIE GRAVĂ
FEBRĂ
LEŞIN
CONFLICTE ŞI AGRESIUNI FIZICE
LOVIRE SAU ALTE VIOLENŢE
OMOR/PRUNCUCIDERE
RELE TRATAMENTE APLICATE MINORILOR
LIPSIRE DE LIBERTATE
TÂLHĂRIE
FURTURI
ÎNŞELĂCIUNE
FOLOSIRE ARMAMENT
DISTRUGERI DE BUNURI
DROGURI CONSUM/TRAFIC
EVADARE
TENTATIVĂ SUICID
TULBURAREA LINIŞTII ŞI ORDINII PUBLICE
PERSOANE DISPĂRUTE/GĂSITE
CERŞETORIE/SPĂLARE PARBRIZE
Tulburarea ordinii si linistii publice in cazul de agresiuni , scandaluri , distrugeri ,intr-un cuvant asociata VIOLENTEI... .....Faptul de a deramja ordinea publica prin zgomote ,larma ,muzica NU CONSTITUIE UN CAZ DE URGENTA....
ORDONANTA DE URGENTA NR. 34 DIN 19 MARTIE 2008
privind organizarea si functionarea Sistemului national unic pentru apeluri de urgenta

EMITENT: GUVERNUL;
PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 246 din 28 martie 2008;

CAP. I
Dispozitii generale

ART. 2
(1) Numarul unic pentru apelurile de urgenta in retelele publice de telefonie este 112.
(2) Numarul unic pentru apelurile de urgenta se apeleaza atunci cand este necesara
interventia agentiilor specializate de interventie, pentru asigurarea asistentei imediate in.situatii in care este periclitata viata, integritatea ori sanatatea cetateanului, ordinea
publica, proprietatea publica sau privata ori mediul.

Este extras din lege iar insiruirile dumneavoastra sunt din sursa nesigura sau ciudata
DenisRif, utilizator