avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... amenda contraventionala apel nejustificat la 112
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

amenda contraventionala apel nejustificat la 112

am fost amendat contraventional pentru ca am apelat la 112 intrucat politistul venit la fata locului nu a auzit nimic (cu toate ca am fost trezit din somn de zgomotul produs de un club din apropiere)
Domnule contestati amenda si justificati ce considerati dumneavoastra ca vad ca nu pricepeti mai nimic. O seara placuta si Bafta!!!
O sa va tin la curent.
sunt o persoana de cuvant si astfel am revenit cu decizia instantei de judecata:

Admite în parte plângerea contraventionala formulata de petentul XXX în contradictoriu cu intimatul XXX. Anuleaza procesul-verbal de constatare a contraventiei seria XX nr. xxxxxxx din data de xx.xx.xxxx si exonereaza petentul de la plata amenzii contraventionale în cuantum de xxx lei. Obliga intimatul la plata catre petent a sumei de 20 de lei cu titlu de cheltuieli de judecata, reprezentând taxa judiciara de timbru. Respinge cererea petentului cu privire la obligarea intimatului la plata cheltuielilor de judecata constând în valoarea unei zile de munca, ca neîntemeiata. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecatoria Constanta. Pronuntata prin punerea solutiei la dispozitia partilor prin mijlocirea grefei instantei astazi, 05.10.2018.
Ultima modificare: Vineri, 5 Octombrie 2018
decan_nr_i, utilizator
Daca va raspundea un av va putea spune ca aveti sanse,astfel cum de fapt s-a si intamplat.Din pacate multi dintre cei cate raspund au doar notiuni teoretice si raspund indicand texte de lege.Felicitari.
Ultima modificare: Vineri, 5 Octombrie 2018
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda pentru apel la 112 mireteo mireteo 1) Unui cetatean mergand pe sosea cu masina ii sare un animal in fata. Omul, se gandeste sa anunte undeva accidentul, masina fiind praf in fata. Fiind afara ... (vezi toată discuția)
Contestare pv apel fals 112 laur2013 laur2013 Am sunat la 112 intrucat vorbind cu persoana la telefon a fost agresata fizic.Primul apela a fost la postul de politie din localitatea unde se afla persoana ... (vezi toată discuția)
Este corect sa primesc amenda pentru ca am chemat un echipaj al politiei ? Ramona38 Ramona38 Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca mai are rost sa apelez la politie in cazul in care sunt agresata. Povestea este urmatoarea: am avut o ... (vezi toată discuția)