Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizarea DPO institutie publica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizarea DPO institutie publica

Buna ziua,
As dori cateva clarificari referitor la salarizarea responsabilului cu protectia datelor intr -o institutie publica cu o dimensiune si structura organizatorica complexa, ceea ce implica desemnarea a aproximativ 100 responsabili pentru aproximativ 3000 de oeratori care lucreaza efectiv cu datele cu caracter personal. In calitate de responsabil cu protectia datelor la nivel central incerc sa caut solutii pentru echipa de lucru si pentru responsabilii din unitatile teritoriale pentru ca acestia sa fie motivati sa si indeplineasca atributiile in conformitate cu GDPR.
Intrebare: exista reglementari legislative care stabilesc incadrarile salariale pentru astfel de activitati suplimentare?
Legea 153/2017 prevede un articol unde se specifica 3-5% pentru atributii suplimentare/ preformanta, insa nu stiu daca este aplicabil in conditiile de fata.
Pe de alta parte GDPR prevede ca activitatea DPO este cea principala si poate avea si alte atributii/ activitati, evitandu-se conflictul de interese, DPO raporteaza la cel mai inalt nivel si in plus directorii sau managerii de departamente nu pot fi DPO. Deduc din toate aceastea si avand in vedere volumul operatorilor ca este necesara modificarea organigramei si infiintarea unui nou departament cu atributii GDPR alcatuit din experti din toate departamentele care sa execite un control asupra tuturor activitatilor din institutia respectiva si care raporteaza totul la cel mai inalt nivel.
Raissa Sandu, utilizator
Numai ce exista in Legea 153/2017 ... altceva inca nu a fost adoptat.
Eu din cate stiu se considera ca exista conflict de interese si DPO trebuie să fie independent si imparțial.
Nu este deloc supus conducerii si total independent si servește intereselor oamenilor în primul rand si nu firmei.
El nu protejează datele personale ale firmei ci datele firmei adica ale oamenilor...

Este suficient un singur responsabil, nu trebuie 100.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc!