Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de timbru

La ce valoare trebuie platita taxa de timbru avand in vedere urmatoarea situatie:
am fost dati in judecata pt un partaj succesoral la care reclamantul a platit taxa de timbru in valoare de 1000 lei, noi am trimis o intampinare in care specificam imbunatatirile aduse de noi imobilului si cheltuieli efectuate de noi pana in momentul litigiului si in care mama ne cheama pe mine si pe sora mea la mostenire. In urma intampinarii trimise, am primit o hartie recomandata prin care ni se cere sa trimitem dovada platii taxei de timbru.
Intrebarea mea este de ce trebuie sa platim taxa de timbru din moment ce a platit-o reclamantul o data si la ce valoare trebuie calculata?
Aveti cerere reconventionala pe imbunatiri si timbrati la valoare.
Cu siguranta instanta a interpretat intampinarea dvs.ca si cerere reconventionala.Calculati taxa de timbru la valoarea declarata, daca nu scrie pe citatie cat trebuie sa timbrati.
Art. 2. – (1) Actiunile si cererile evaluabile in bani, introduse la instantele judecatoresti, se taxeaza astfel:

a) pana la valoarea de 39,00 lei 2 lei
b) intre 39,01 lei si 388,00 lei 2 lei + 10% pentru ce depaseste 39 lei
c) intre 388,01 lei si 3.879,00 lei 37 lei + 8% pentru ce depaseste 388 lei
d) intre 3.879,01 lei si 19.395,80 lei 316 lei + 6% pentru ce depaseste 3.879 lei
e) intre 19.395,01 lei si 38.790,00 lei 1.247 lei + 4% pentru ce depaseste 19.395 lei
f) intre 38.790,01 lei si 193.948,00 lei 2.023 lei + 2% pentru ce depaseste 38.790 lei
g) peste 193.948,00 lei 5.126 lei + 1% pentru ce depaseste 193.948 lei

Sau putem incerca link-ul: [ link extern ]

:D