avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1120 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instituția a fost obligată să fie tutore, fără ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instituția a fost obligată să fie tutore, fără acord și fără să fie citată / chemată în judecată. Nu înțeleg de ce mi-a fost respinsă acțiunea în revizuire

Lucrez intr-o institutie de stat. Zilele trecute, ca urmare a pronuntarii unei hotarari judecatoresti, institutia s-a pricopsit cu obligatatia de a fi tutore fara acord si fara sa fie citata/chemata in judecata. Problema este ca am formulat o actiune in revizuire invocand art 509 art 7 C.pr civ ”statul ori alte persoane juridice de drept public, minorii şi cei puşi sub interdicţie judecătorească ori cei puşi sub curatelă nu au fost apăraţi deloc sau au fost apăraţi cu viclenie de cei însărcinaţi să îi apere”. Din pacate a fost respinsa...
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Mai 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 07:14, 19 Mai 2018
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
ăăă ... cum!?

Eu știam că tutorele trebuie să fie, în mod obligatoriu, o persoană fizică.
(art 112 NCC - Poate fi tutore o persoană fizică sau soțul și soția împreună...)

Ia uimiți-mă cu ceva detalii... (mai ales din motivarea în drept)
Ultima modificare: Vineri, 18 Mai 2018
romascanu, moderator
Buna seara !
Asa este ! Trebuie sa va pun la dispozitie considerentele instantei.
In ceea ce priveste solutia nefavorabila, imi pastrez obiectivitatea si nu afirm ca instanta a gresit iar eu sunt marele destept care o corecteaza...
Este o problema de care ma ocup doar la serviciu. Numai ambitia si curiozitatea m-a facut sa nu cedez, sa gasesc un raspuns si o solutie - eventual sa promovez inca o actiune.
Luni dimineata scanez sentinta si o atasez.
Multumesc pt interes....inchei cu un citat : "NECESITATEA E MAMA INVENTIEI" – Platon
Ultima modificare: Vineri, 18 Mai 2018
ClydeS, utilizator
Nu cred că ar fi necesară întreaga sentință.
Însă câteva detalii ar fi utile. (obiect, cauză, părți - anonimizate: Vasilică vs. „prăvălia” etc.)

Fiindcă tot ceea ce ne-ați oferit este sintagma: „instituția s-a procopsit cu obligația de a fi tutore”
Or, dacă pun în ecuație cele spuse de dvs.: instituție + tutore = ... îmi dă „cu virgulă” (tutore poate fi o persoană fizică, nu o instituție). De unde și uimirea mea mai sus exprimată. Nu a fost o critică, ci o mirare.

Am cerut detalii plecând de la premisa că poate o fi vorba despre ... te miri ce altceva pe care nu mi-l pot imagina eu destul. (sunteți vreo înstituție specializată în ... ? ar trebui să mă poarte gândul către finalul art 122?)
Mi-aș dori, întâi de toate, să știu ce conține, mai exact, dispozitivul (și motivele de drept pe care se întemeiază).
Altminteri, vorbim vorbe. Nu pot să încep să presupun despre ce se zice că s-ar fi zis.
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Mai 2018
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doresc sa stiu metulica metulica Am 2 sentinte judecatoresti in acelasi dosar prima la fond mi s a respins plingerea ca de o plingere contraventionala e vorba iar in apel mi s a aplicat ... (vezi toată discuția)
Procedura citare judecata fond viciata, imobil scos la vanzare! Bobonex1 Bobonex1 La inceputul anului 2013 am fost chemat in judecata, obiectul actiunii fiind ordonanta de plata pentru o anumita suma de banii care reprezenta chiria pentru un ... (vezi toată discuția)
Revizuire sau contestație în anulare ? danalida danalida Revizuire sau contestație în anulare ? Aș dori să îmi spuneți vă rog ce posibilități mai am ? Am fost sancționată contravențional , am făcut ... (vezi toată discuția)