avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Incidenta GDPR asupra siteurilor
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Incidenta GDPR asupra siteurilor

Buna ziua,
Doresc sa stiu in cazul unui site, indiferent de categoria acestuia, asupra cui cade responsabilitatea ca acesta sa se alinieze la noile reglementari GDPR? Asupra proprietarului siteului (pers fiz sau pers jurid) sau asupra realizatorului acestuia? Luand in calcul ca nu exista un contract de mentenanta proprietar site si firma realizatoare a siteului.

Multam!
Cel mai recent răspuns: adrian1193 , utilizator 16:38, 23 Mai 2018
Proprietarului site-ului. Indiferent de contract de mentenanta sau nu. Dar daca nu e site de ecommerce nu e asa complicat.
Daca juridic proprietarul siteului trebuie sa se asigure ca se incadreaza in aceste reglementari, ce anume trebuie sa acopere ca sa fie complet compatibil reglementarilor? Se stipuleaza undeva exact ca proprietarul siteului este raspunzator de siteul sau, indiferent de faptul ca in cea mai mare parte din situatii un proprietar de site nu este familiarizat cu ce este un site efectiv, cu termeni tehnici etc?
La intrebarea ce anume va raspunde chiar legea in sine care are aproximativ 90 de pagini.
Colectati date prin intermediul website-ului - data sensibile ca CNP, Adresa, Sex?

Despre ce website este vorba? Fiti explicit.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Mai 2018
adrian1193, utilizator
Vorbesc de site care are un formular de contact care solicita: nume / email / telefon. Dar vreau sa stiu in general raspunsul la intrebarea pusa, indiferent ca este site de prezentare cu formular de contact simplu sau e-shoping.
Cele mai multe norme ale ale GDPR se aplica celor care prelucreaza date la scara larga, pentru o firma care un website de prezentare care are si un formular de contact, va zic ca va agitati degeaba. La ora actuala tot mediul privat este in ceata cu normele GDPR,

Pentru website de prezentare puteti sa stati linistit, ca principala activitate nu este prelucrarea datelor, iar datele prelucrate de d-voastra nu au un caracter special. In aceasta situatia, chiar daca nu respectati normele cel mai probabil se va aplica un avertisment, in caz contrar, ar fi abuziv - Datii bataie cu site-ul si vedeti in timp cum se misca lumea, din toate persoanele cu care am discutat, desi au ceva date de prelucrat, nu au facut nimic.


Pentru un site de e-shopping, cel mai bine va adresati unei firme de consultanta/avocatura, avand in vedere cuantumul amenzilor.

Imi pare rau ca nu pot fi de mai mult ajutor, dar inca ne invartim in jurul cozii cu aceasta lege.

Spor,
Adrian
Ultima modificare: Miercuri, 23 Mai 2018
adrian1193, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce conditii gdpr trebuie sa respecte websitul unei societati ... Nita Emilia Nita Emilia Ce conditii GDPR trebuie sa respecte websitul unei societati de transport? trebuie partenerii care intra in baza de date sa isi dea un accept explicit tip ... (vezi toată discuția)
Protectia datelor conform rgpd - website vladmaria04 vladmaria04 Buna ziua! daca pe website-ul meu am o singura subpagina cu formular de contact, unde se cer doar e-mailul si textul mesajului clientilor, fara nume, date de ... (vezi toată discuția)
In ce conditii se pot accesa imaginile de pe camerele video de ... catali123456 catali123456 In ce conditii se pot accesa imaginile de pe camerele video de la blocuri? Si cat timp pot fi pastrate? Cine le poate accesa? multumesc (vezi toată discuția)