Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Incidenta GDPR asupra siteurilor
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Incidenta GDPR asupra siteurilor

Buna ziua,
Doresc sa stiu in cazul unui site, indiferent de categoria acestuia, asupra cui cade responsabilitatea ca acesta sa se alinieze la noile reglementari GDPR? Asupra proprietarului siteului (pers fiz sau pers jurid) sau asupra realizatorului acestuia? Luand in calcul ca nu exista un contract de mentenanta proprietar site si firma realizatoare a siteului.

Multam!
Proprietarului site-ului. Indiferent de contract de mentenanta sau nu. Dar daca nu e site de ecommerce nu e asa complicat.
Daca juridic proprietarul siteului trebuie sa se asigure ca se incadreaza in aceste reglementari, ce anume trebuie sa acopere ca sa fie complet compatibil reglementarilor? Se stipuleaza undeva exact ca proprietarul siteului este raspunzator de siteul sau, indiferent de faptul ca in cea mai mare parte din situatii un proprietar de site nu este familiarizat cu ce este un site efectiv, cu termeni tehnici etc?
La intrebarea ce anume va raspunde chiar legea in sine care are aproximativ 90 de pagini.
Colectati date prin intermediul website-ului - data sensibile ca CNP, Adresa, Sex?

Despre ce website este vorba? Fiti explicit.
adrian1193, utilizator
Vorbesc de site care are un formular de contact care solicita: nume / email / telefon. Dar vreau sa stiu in general raspunsul la intrebarea pusa, indiferent ca este site de prezentare cu formular de contact simplu sau e-shoping.
Cele mai multe norme ale ale GDPR se aplica celor care prelucreaza date la scara larga, pentru o firma care un website de prezentare care are si un formular de contact, va zic ca va agitati degeaba. La ora actuala tot mediul privat este in ceata cu normele GDPR,

Pentru website de prezentare puteti sa stati linistit, ca principala activitate nu este prelucrarea datelor, iar datele prelucrate de d-voastra nu au un caracter special. In aceasta situatia, chiar daca nu respectati normele cel mai probabil se va aplica un avertisment, in caz contrar, ar fi abuziv - Datii bataie cu site-ul si vedeti in timp cum se misca lumea, din toate persoanele cu care am discutat, desi au ceva date de prelucrat, nu au facut nimic.

Pentru un site de e-shopping, cel mai bine va adresati unei firme de consultanta/avocatura, avand in vedere cuantumul amenzilor.

Imi pare rau ca nu pot fi de mai mult ajutor, dar inca ne invartim in jurul cozii cu aceasta lege.

Spor,
Adrian
adrian1193, utilizator