Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de maternitate

sunt angajata din 1 iulie 2009 cu forme legale. Daca raman insarcinata pot beneficia de concediu de maternitate si de indemnizatiea aferanta?Din ce luna pot beneficia de acestea?:-/:help:
Asiguratele sistemului public au dreptul, pe o perioda de 126 de zile calendaristice, la concediu pentru sarcina si lauzie, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate.
Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioda de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.
Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice.

Pentru a beneficia de concediu si indemnizatie de maternitate, asigurata trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de minim 1 luna realizat in ultimele 12 luni anterior primei zile de concediu medical inscrise in certificatul medical.
Buna ziua.Am tot citit ce ati scris aici...sunt si eu intr-o foarte mare dilema.Sunt gravida in aproape 4 luni, urmand sa nasc prin aprilie 2010.Firma la care lucrez in acest moment este in posibilitate de inchidere sau faliment(lucrez la ei de un an jumate).Nu stiu insa ce se va intampla cu mine...As dori sa stiu ce obligatii au ei fata de mine?Daca ma baga in somaj o sa beneficiez doar de indemnizatia minima de 600 Ron?Daca ma angajez undeva pe o perioada limitata, o sa beneficiez de indemnizatie?Si inca o intrebare...care sunt darile la stat care trebuiesc platite de firma?Nu as vrea sa ma trezesc ca am probleme ca nu au platit...unde as putea sa ma informez legat de asta?Va rog mult de tot sa-mi raspundeti daca cunoasteti raspunsurile...sunt in mare dilema si disperare.Va multumesc.
Fiind insarcinata in 4 luni, daca medicul ginecolog constata la control ca aveti probleme de sanatate ce pun in pericol viata fatului va poate elibera certificat medical de risc maternal pana la 7 luni.Dupa care aveti dreptul la concediul de maternitate de 126 de zile amintit de consilierul freeelis.
Pentru contributiile ce trebuie platite la stat interesati-va la Casa de asigurari de sanatate,Casa de pensii si Somaj.Va recomand s-o faceti urgent sa nu va faca vre-o figura.Firmele cu probleme financiare au mari intarzieri la contributii pt salariatilor.

Ordinul MS/CNAS 60/32/2006
ART. 58
Certificatele de concediu de risc maternal se elibereaza de medicul de familie sau medicul de specialitate obstetrica-ginecologie, cu avizul medicului de medicina muncii, pe perioade de maximum 30 de zile calendaristice, pe o durata totala de maximum 120 de zile calendaristice, in intregime sau fractionat, asiguratelor gravide, asiguratelor care au nascut recent sau care alapteaza.
Crissa C, Consilier juridic
ptr. maziluandree..

Nu ati specificat de cand lucrati, ptr. ca, pentru a intra in somaj, trebuie sa aveti stagiu de cotizare 12 luni in ultimele 24.
1. Daca va veti afla in somaj la data la care intrati in concediu de maternitate (cel de 126 de zile), se va suspenda indemnizatia si veti primi indemnizatie de concediu prin ANOFM.
La fel si cand veti intra in concediu crestere copil in varsta de pana la 2 ani: trebuie sa aveti venituri in ultimele 12 luni inaintea nasterii copilului (perioada de somaj este perioada asimilata, deci se ia in calcul la stabilirea dreptului la indemnizatie).

2. Daca se inchide societatea si vi se desfiinteaza postul aveti dreptul la:
- 20 de zile lucratoare preaviz
- o suma compensatorie de cel putin un salariu lunar brut
- plata concediului de odihna neefectuat
L a aceasta firma lucrez de anul trecut din 1.04.2008, deci am cele 12 luni de cotizatie.Deci din cate inteleg pot intra din somaj in CIC dar voi primi minimul de indemnizatie, adica 600 Ron...
Legat de acel concediu de risc maternal, stiam ca pot obtine asa ceva, dar oare daca firma se inchide mai are rost?Adica ce se intampla atunci?Nu tot in somaj ajung?Ma iertati dar sunt atatea necunoscute...Oricum va multumesc de raspunsurile de pana acum, si astept in continuare lamuriri