Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea9/1998
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea9/1998

se mai pot intreprinde actiuni chiar juridice pentru a intra in posesia compensatiilor conform legii 9/1998 republicata?
Art. 4 din Lg. 9/1998 la alin.(1) prevede ca:
" În termen de 18 luni de la data intrării în vigoare a prezentei legi, persoanele îndreptăţite la compensaţii, foştii proprietari sau moştenitorii acestora, vor depune în acest sens cereri însoţite de acte doveditoare la comisia judeţeană sau a municipiului Bucureşti pentru aplicarea legii. "

Legea a intrat in vigoare in în termen de 60 de zile de la publicarea ei în Monitorul Oficial al României, Partea I, respectiv de la data de 13.01.1998.

In consecinta, in prezent este tardiva orice cerere formulata in temeiul Lg.9/1998.