avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea9/1998
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea9/1998

se mai pot intreprinde actiuni chiar juridice pentru a intra in posesia compensatiilor conform legii 9/1998 republicata?
Cel mai recent răspuns: Precup Ioana , Avocat 15:16, 31 Octombrie 2009
Art. 4 din Lg. 9/1998 la alin.(1) prevede ca:
" În termen de 18 luni de la data intrării în vigoare a prezentei legi, persoanele îndreptăţite la compensaţii, foştii proprietari sau moştenitorii acestora, vor depune în acest sens cereri însoţite de acte doveditoare la comisia judeţeană sau a municipiului Bucureşti pentru aplicarea legii. "

Legea a intrat in vigoare in în termen de 60 de zile de la publicarea ei în Monitorul Oficial al României, Partea I, respectiv de la data de 13.01.1998.

In consecinta, in prezent este tardiva orice cerere formulata in temeiul Lg.9/1998.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire teren aflat in alta tara Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Doresc sa aflu si eu cateva pareri de la oameni avizati referitor la o mostenire de la un strabunic de-al meu care a fost mosier(cred eu) in ... (vezi toată discuția)
Despãgubiri pentru aromânii strãmutaþi din cadrilater viorel77 viorel77 Unde mă pot adresa pentru a primi despăgubiri pentru aromânii strămutaţi din Cadrilater? Mulţumesc! (vezi toată discuția)
Primul pas in contencios adminstrativ in lipsa unui act - legea 164/2014 Petent_Leg290/2003 Petent_Leg290/2003 Buna ziua, sunt petent (dupa tatal meu decedat) al Legii 290/2003 si astept de 14 ani rezolvarea unei cereri de catre prefectura Bucuresti. Intre timp ... (vezi toată discuția)