Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... credit in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

credit in timpul casatoriei

buna ziua.Am facut in 2004 un credit la altex pt 2 telefoane mobile pe numele meu,fiind casatorita.am platit o parte din credit...nu lunar si din aceasta cauza penalizarile au crescut enorm.dupa ce m-am despartit de sot am continua sa platesc doar eu creditu..s-a ajuns undeva la vreo 30 milioane de achitat ,suma pe care am platit-o eu.daca acel contract de credit l-am incheiat in timpul casatoriei ,dupa divort nu trebuia sa se imparta suma datorata ?si...mai pot face acum ceva daca au trecut aproape 5 ani de cand s-a facut creditul?mai pot sa-l dau in judecata?mentionez ca eu am incheiat cu plata in anul 2007.multumesc anticipat
Va precizez ca, in situatia in care, ulterior divortului, nu ati introdus actiunea de partaj, puteti face aceasta oricind, aceasta actiune fiind imprescriptibila.
multumesc.
Nu conteaza cat timp a trecut de cand v-ati despartit, puteti introduce oricand partajul bunurilor comune dobandite de cei doi soti in timpul casatoriei.
mentionez ca nu mai exista bunul cumparat,adica telefoanele.conteaza asta?cred ca nu...
Opereaza o subrogatie reala - o inlocuire- asa incat pot fi partajate sumele de bani obtinute din instrainarea bunurilor , daca dumneavoastra considerati de cuviinta.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat