Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se procedează în cazul în care copiii doresc ca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se procedează în cazul în care copiii doresc ca moștenirea să revină integral mamei?

Buna,
In urma decesului sotului acum 4 luni eu si cei doi copii majori suntem mostenitorii de drept.
Puteti sa imi spuneti cum se procedeaza in cazul in care copiii doresc ca mostenirea sa revina integral mamei?
Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
Trebuie sa accepte mostenirea si sa v-o doneze
Daca renunta atunci vor veni la mostenire parintii sotului sau fratii lui!
Multumesc pt raspuns.
As dori sa stiu daca sunt doua proceduri separate cea de acceptare si cea de donare si care sunt taxele ce se percep.
Va multumesc
Buna seara,
Da sunt separate dar se pot face la acelas notar succesiv adica in aceiasi zi
Costul il stabileste notarul functie de grilele lui
Buna ziua,
As dori sa stiu daca grilele publicate pe internet sunt apropiate de costurile reale. Ma refer la calculator taxa succesiune si la [ link extern ]
Pe aceste doua site-uri am gasit taxele de succesiune si de donatie.
As dori sa fac un calcul aproximativ inainte de vizita la notar.
Va multumesc!
Nu se poate in aceeasi zi, pentru că trebuie întocmită documentația cadastrala și intabulat certificatul de mostenitor, ceea ce dureaza cam o lună.
Abia după, va pot dona copiii cotele lor.
În privința costurilor, luati actele de proprietate la dvs si discutați direct la notariat.
Calculatorul pe care l-ați găsit dvs este util in masura in care stiti exact valoarea masei succesorale (valoare care se calculează în funcție de grila notariala).
Apoi, mai sunt alte lucruri adiacente (copii legalizate, verificări, declarații). Exact ca "la farmacie" nu puteti afla de pe net costurile. Fiecare speță are specificul ei. De asta e bine să discutați fata in fata.