avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se procedează în cazul în care copiii doresc ca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se procedează în cazul în care copiii doresc ca moștenirea să revină integral mamei?

Buna,
In urma decesului sotului acum 4 luni eu si cei doi copii majori suntem mostenitorii de drept.
Puteti sa imi spuneti cum se procedeaza in cazul in care copiii doresc ca mostenirea sa revina integral mamei?
Va multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 27 Mai 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: DinuX , utilizator 09:31, 29 Mai 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Trebuie sa accepte mostenirea si sa v-o doneze
Daca renunta atunci vor veni la mostenire parintii sotului sau fratii lui!
Multumesc pt raspuns.
As dori sa stiu daca sunt doua proceduri separate cea de acceptare si cea de donare si care sunt taxele ce se percep.
Va multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Da sunt separate dar se pot face la acelas notar succesiv adica in aceiasi zi
Costul il stabileste notarul functie de grilele lui
Buna ziua,
As dori sa stiu daca grilele publicate pe internet sunt apropiate de costurile reale. Ma refer la calculator taxa succesiune si la [ link extern ]
Pe aceste doua site-uri am gasit taxele de succesiune si de donatie.
As dori sa fac un calcul aproximativ inainte de vizita la notar.
Va multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu se poate in aceeasi zi, pentru că trebuie întocmită documentația cadastrala și intabulat certificatul de mostenitor, ceea ce dureaza cam o lună.
Abia după, va pot dona copiii cotele lor.
În privința costurilor, luati actele de proprietate la dvs si discutați direct la notariat.
Calculatorul pe care l-ați găsit dvs este util in masura in care stiti exact valoarea masei succesorale (valoare care se calculează în funcție de grila notariala).
Apoi, mai sunt alte lucruri adiacente (copii legalizate, verificări, declarații). Exact ca "la farmacie" nu puteti afla de pe net costurile. Fiecare speță are specificul ei. De asta e bine să discutați fata in fata.

Alte discuții în legătură

Succesiune-donatie ghici_2013 ghici_2013 Buna ziua! Va rog in raspuns pentru urmatoarea situatie: Ambii parinti decedati(tata 1993,mama 2010).Dinte cei 6 copii,unul decedat(are la randul lui 2 ... (vezi toată discuția)
Succesiune ionelnelus ionelnelus Bună seara! Tatăl meu a decedat în luna iunie 2017 iar mama mea urmează să facă succesiunea cu mine și cu sora mea! Întrebarea mea ar fii în cât ... (vezi toată discuția)
Taxe pt succesiune Maria1952 Maria1952 buna ziua, ma intereseaza sa stiu care sunt costurile (taxe notar, taxe pt imobil, sau ce alte taxe se mai percep), pt deschiderea unei succesiunie mentionez ... (vezi toată discuția)