avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1989 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cabinetul individual de avocat- persoană juridică de ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cabinetul individual de avocat- persoană juridică de drept privat sau public?

Bună ziua!
Vă rog să mă ajutați cu un răspuns la o întrebare ce-mi scapă cognoscibilității: cabinetul de avocat este persoană juridică de drept privat sau public?
Care este temeiul de drept? Nu-l găsesc în statut, nici în legea 51/1995!
Pe plan motivațional, arăt că vreau să sustrag legii un adevăr ferm cu privire la
obligativitatea aplicării ștampilei pe documente, de către avocat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Mai 2018
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Cel mai recent răspuns: ELLACAL , utilizator 09:57, 3 Iulie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cred ca infiintarea persoanelor juridice de drept public ar fi acum reglementata in Codul Civil, nu? La art.191. Acest tip de persoana fiind exceptia, iar persoanele juridice de drept privat fiind regula. Daca va sunt necesare reglementari anterioare datei de 1.10.11, ma gandesc la legea 90/2001, 346/2004 si 215/2001.
Mulțumesc frumos!
În Codul Civil văzusem, dar mă gândeam că există o reglementare expresă.
Interpretarea per a contrario pe care i-o dau eu art 191 converge către ideea de persoană juridică de drept privat a cabinetului de avocat!
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Mai 2018
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Personal nu mi-am pus niciodata problema, dar ar fi interesant de aflat si alte opinii calificate. In lipsa unei reglementari exprese in legea speciala care sa defineasca formele de organizare profesionala ca fiind persoane juridice de drept public, am considerat intotdeauna ca acestea sunt de fapt de drept privat.
Weekend bun
Așa am considerat și eu!
La fel și dvs!
Cu deferență!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este persoana juridică cabinetul de avocat.
Doar SRL este persoana juridică.

Ca subiect de drept este de drept privat si face parte integrantă din societatea civilă.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Mai 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Stampila cu semnatura teodora-17 teodora-17 Buna ziua, M-ar interesa si pe mine sa stiu daca stampila cu semnatura este valabila, sau in ce context este valabila. Pentru diferite proiecte (in calitate ... (vezi toată discuția)
Este opozabila semnatura aplicata cu stampila? Oceania Oceania Poate un mandatar imputernicit prin procura notariala sa intocmeasca acte in numele mandantului si sa foloseasca o stampila cu semnatura? Este legala folosirea ... (vezi toată discuția)
Fisa postului obligatoriu înregistrată? Cornea444 Cornea444 Fisa postului poate produce efecte dacă nu este înregistrată în registrul special de fise de post de la compartimentul resurse umane? (vezi toată discuția)