avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amanarea aplicarii pedepsei-alcool la volan
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amanarea aplicarii pedepsei-alcool la volan

Buna ziua , domnule avocat Patrascu ,va rog sa. mi dati un raspuns in situatia urmatoare In urma unui control am fost prins baut la volan ,mi s-a intocmit dosar penal nu am mai avut vreo abatere ,am comunicat .Din data de 2.11.2016 ,am primit dovada fara drept de conducere.In data de 2.11.2017 am primit hotararea judecatoreasca ,pe care o postez mai jos,iar dupa aprox 5 luni am primit acasa sa ma prezint la insp. judetean sa. mi ridic permisul de conducere. Precizez ca nu m-au informat nici nu am semnat vreun proces verbal precum ca am sau nu am voie sa conduc,,Acum cei de la probatiune mi.au spus ,ca eu, desi am permis ,nu am voie sa conduc ,pentru ca asa impune legiuitorul .Eu nu m-am urcat la volan ,,dar nu stiu ce sa cred ,de ce nu am fost informat de politie ,trebuie ,eu sa stiu sa interpretez legea ,daca ma urcam si ma prindeau, ce se intampla.? As putea face vreun apel catre judecatorie in care as putea cere inlaturarea imunerii dreptului de a conduce , odata ce am permis nu se contrazice cu ceea ce apare in litera g. ( sa nu conduc autovehicule pentru care legea prevede obligativitatea permisului, iar eu il detin ,asa inteleg eu ).Va rog respectuos sa.mi dati un raspuns .

Ora estimata: 08:30
Complet: PCPJ3
Tip solutie: Amânarea aplicării pedepsei
Solutia pe scurt: În baza art.396 alin.1, 4, 10 Cod procedură penală raportat la art. 83 Cod penal stabileşte pedeapsa de 1 an şi 4 luni închisoare în sarcina inculpatului …) sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului prev. de art.336 alin.1 Cod penal. În temeiul art. 83 alin. 1 C.pen. amână aplicarea pedepsei închisorii pe un termen de supraveghere de 2 (doi) ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri, stabilit potrivit art. 84 C.pen. În temeiul art. 85 alin. 1 C.pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a.) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune B, la datele fixate de acesta; b.) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c.) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d.) să comunice schimbarea locului de muncă; e.) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În temeiul art. 85 alin. 2 lit. b, g C. pen. instanţa impune inculpatului următoarele obligaţii: - să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii, pe o perioadă de 50 de zile, în cadrul Primăriei Oraşului , consilierul de probaţiune urmând a decide, potrivit 404 alin. (3) C.pr. pen, art. 57 cu ref. la art. 51 din Legea nr. 253/2013, în care din cele două instituţii urmează a se executa obligaţia; - să nu conducă pe drumurile publice autovehicule pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere. În temeiul art. 86 alin. (1) C.pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. 1 lit. c – e C.pen. se comunică Serviciului de Probaţiune B. În baza art. 86 alin. (2) Cod penal, supravegherea executării obligaţiei prevăzute la art. 85 alin. (2), lit. b) C.pen. se face de Serviciul de Probaţiune B., iar verificarea modului de îndeplinire a obligaţiei prevăzute de art. 85 alin. (2), lit. g) se face de Serviciul Poliţiei Rutiere din cadrul Inspectoratului Judeţean de Poliţie B., care va sesiza Serviciul de Probaţiune B. cu privire la încălcarea acesteia. În temeiul art. 404 alin. 3 C.proc.pen. atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere: revocarea amânării aplicării pedepsei. În baza art. 274 alin.1 Cod procedură penală obligă pe inculpat la plata sumei de 300 lei, reprezentând cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 02.11.2017.
Document: Hotarâre 116/2017 02.11.2017

Alte discuții în legătură

Buna seara,iertare dacă deranjez, am fost depistat la volan ... Cxxx Cxxx Buna seara,iertare dacă deranjez, am fost depistat la volan cu alcool acum 2 ani astăzi mi-a venit sentința, Întrebarea mea este, îmi va fi anulat ... (vezi toată discuția)
Salutare!am fost judecat pe data de 21 octombrie intr-un dosar ... Misincageorge251 Misincageorge251 Salutare!Am fost judecat pe data de 21 octombrie intr-un dosar pentru conducerea sub influența băuturilor alcoolice.Pe 21 am fost amânat pentru data de 5 ... (vezi toată discuția)
Când îmi pot recupera permisul de conducere? Ionut bors Ionut bors Bună ziua , nu știu cum sa procedez pentru amii recupera permisul de conducere. Tip solutie: Soluţionare Solutia pe scurt: În baza art. 396 al. 1, 4 CPP ... (vezi toată discuția)