Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Depunere acte indemnizatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Depunere acte indemnizatie copil

Actele pentru indemnizatia de crestere copil pot fi depuse de altcineva in afara de parinti? (parintii sunt plecati din tara)
Cred ca se poate depune de o alta persoana care are procura din partea parintelui care solicita acordarea indemniztatiei.

Atentie :
OUG nr. 111/2010:
Art. 12
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se acordă în situaţia în care solicitantul îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este cetăţean român, cetăţean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României;
c) locuieşte în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora.
.....

art.16 din OUG 111/2010
(2) Dreptul la indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:
.....
h) în situaţia în care beneficiarul nu mai îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 12;
....

In speta, daca parintele solicitant nu va locui in tara pe durata CCC , i se va suspenda plata indemnizatiei.
Multumesc mult pentru raspuns. Mi se pare absurda legea. Din moment ce ambii parinti si-au platit taxele la stat, atunci de ce ar conta unde stau in perioada ccc. Dar daca adresa din cartea de identitate e inca in Romania, nu se considera ca domiciliul legal este acolo? Precizez ca mama figureaza doar pe contractul de chirie din UK si nu lucreaza.
Plata contributiilor nu are nicio legatura cu indemnizatia pentru CCC.

Daca cititi mai bine textul de lege, veti observa ca se specifica clar : locuieşte în România împreună cu copilul/ ....

Multumesc