Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vrea sa recuperez vechimea de 5 ani Israel
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vrea sa recuperez vechimea de 5 ani Israel

Cum sa recuperez ani de vechime de Israel sunt Croitoru Radu
Mergeti in Israel si solicitati de la institutiile abilitate un document care sa reiasa activitatea dvs in acea tara.

Cetatenii români care au lucrat în Israel îşi vor putea cumula stagiile de cotizare pentru a beneficia de pensie.

Ordin 254/2013 privind intrarea in vigoare a unor tratate internationale
Art. 5
La data de 1 ianuarie 2013 a intrat in vigoare Acordul dintre Romania si Statul Israel in domeniul securitatii sociale, semnat la Ierusalim la 28 februarie 2011, ratificat prin Legea nr. 150/2012, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 548 din 6 august 2012.

Astfel, persoanele care au fost asigurate atat in baza legislatiei de asigurari sociale romane, cat si in baza celei israeliene, vor primi drepturi de pensie, sub rezerva indeplinirii conditiilor legale, atat in sistemul unitar de pensii publice din Romania, cat si in sistemul de pensii din Israel, drepturi care vor fi platite pe teritoriul statului unde aceste persoane isi au domiciliul.

Cererea de pensie, insoţită de documentele doveditoare, se depun la instituţia de asigurări sociale de domiciliu; aceasta va transmite în celălalt stat documentele necesare în vederea stabilirii drepturilor de pensie.

Comunicare între cele doua institutii din Romania si Israel se face prin intermediul formularelor de legătură.

La stabilirea drepturilor de pensie se au în vedere perioadele de asigurare realizate în ambele state iar drepturile se acordă proporţional cu perioada realizată în fiecare stat.