Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa auto cu hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa auto cu hotarare judecatoreasca

Buna ziua. Am o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila pentru a mi se restitui taxa auto platita plus taxele (timbrul fiscal de 10%platit de mine pentru judecarea cazului) Am dus hotararea la finante si au inregistrat-o acolo zicandu-mi sa astept o luna sau 6 luni 1 an, doi nu se stie......sa mai vedem. Tot acolo se depun toate cererie pentru restituire taxa auto fara hotarare judecatoreasca. nu se stie cand se vor de banii.
Intrebare: Daca am hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila nu este un termen in care ar trebui sa fie pusa in aplicare? cum si cand ar trebui respectata aceasta hotarare? Multumesc,
george-neagu, moderator
Sumele stabilite de instanta judecatoreasca prin hotarare definitiva se restituie de catre organele competente astfel:
- taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule si taxa pentru emisiile poluante pentru autovehicule se restituie in termen de 120 de zile de la data depunerii cererii, dar nu mai devreme de 1 ianuarie 2018;
- timbrul de mediu pentru autovehicule se restituie in termen de 120 de zile de la data depunerii cererii, dar nu mai devreme de 1 septembrie 2018.
Va multumesc mult pentru raspuns. O zi frumoasa va doresc!