Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Înregistrare în contabilitate marfă cumpărată de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Înregistrare în contabilitate marfă cumpărată de la țărani

Cum as putea sa fac nir pt marfa cumparata de la "taranii" care nu fac facturi? Am auzit de bon de achizitie",dar nu stiu exact ce este si daca e suficient pt a face intrarea marfii in firma mea,pt o taraba cu fructe-legume. Multumesc anticipat pt raspunsuri!
Manuela Rășină, administrator
De principiu va poate vinde prin act scris cu datele lor personale conform actului de identitate.
george-neagu, moderator
Agricultorii persoane fizice care detin un atestat de producator pot sa vanda produsele obtinute in ferma/gospodaria proprie fie in piata, fie altor comercianti, insa trebuie sa aiba si un carnet de comercializare a produselor din sectorul agricol.
Dumneavoastra veti inregistra pe baza filei din carnetul de comercializare primita.