Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratie unica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratie unica

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu declaratia unica pfa . Daca am estimat veniturile pe anul 2018 sub plafon trebuie sa calculez si sa platesc cas si cass ? Daca da cum se calculeaza ?
george-neagu, moderator
Calculul si plata contributiilor se face doar daca ati trecut acolo venitul estimat peste plafon. dar daca ati trecut o valoare sub plafon nu aveti ce plati. Sau ma e varianta cu plata acestora prin optiune, caz in care procentele 10% cass si 25% cas se aplica la valoarea salariului minim, adica a plafonului.
Multumesc pt raspuns.
Eu cand am completat declaratia cu venit pe 2018 sub plafon daca nu am bifat optiunea pt plata contributiilor la validare imi da eroare (tocmai din aceasta cauza ).... pot sa o depun asa? Pot avea problemeca nu platesc nimic?