avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Documente necesare pentru a intra in România cu ...
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Documente necesare pentru a intra in România cu fetița născuta in Italia

Ce documente i-mi sunt necesare pentru a intra in țara cu fetița născuta in Italia Menționez ca eu am pașaportul expirat si cartea de identitate românești Sa obțin un titlu de călătorie e imposibil încât am fost programat la consulat la Milano in August dar noi trebuie sa ajungem in România pe 15 Iulie pertru botezul fetiței Menționez ca este născuta la Milano si are doar certificatul de naștere italian eliberat de primăria Milano.Multumesc
Cel mai recent răspuns: Gaby753 , utilizator 21:18, 30 Mai 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In primul rand copilul nu poate parasi tara in baza certificatului de nastere eliberat de primaria din Milano.
Va trebui sa obtineti titlu de calatorie pentru minor pentru a putea iesi din tara impreuna cu acesta.Pentru acest lucru prezenta ambilor parinti este obligatorie (prezenta minorului nu)

Aveti nevoie de (extrasul) de naştere italian, în care să fie indicate numele părinţilor, cu apostila prevăzută de Convenţia de la Haga din 1961 cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine (apostila se obţine de la Ufficio Legalizazzioni din cadrul Prefecturii italiene de reşedinţă). Dacă prezentaţi un certificat de naştere italian în format plurilingv / internațional, conform Convenţiei 16 privind starea civilă, eliberat începând cu 5 iunie 2013, nu mai este necesară apostilarea. Certificatul de naştere românesc poate fi eliberat şi de către consulat.
paşaportul românesc expirat (dacă este cazul);
paşapoartele/cărţile de identitate/titlurile de călătorie româneşti ale ambilor părinţilor;
certificatul de căsătorie al părinţilor (dacă au intervenit schimbări în numele părinţilor);
hotărârea judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă prin care minorul a fost încredinţat unuia dintre părinţi sau certificatul de deces al celuilalt părinte (dacă este cazul);
procură notarială prin care un părinte este împuternicit de celălalt părinte să solicite titlu de călătorie pentru minor; atunci când nici unul dintre părinţi nu se poate prezenta la consulat, titlul de călătorie poate fi solicitat de o persoană împuternicită de către părinţi prin procură notarială.
1 fotografie tip paşaport a minorului

Mulțumesc mult de ajutor.Am uitat sa menționez faptul ca nu suntem căsătoriți poate interveni ceva in acest caz pentru obținerea titlului de călătorie pt copil?
Traian Fanea a scris:

In primul rand copilul nu poate parasi tara in baza certificatului de nastere eliberat de primaria din Milano.
Va trebui sa obtineti titlu de calatorie pentru minor pentru a putea iesi din tara impreuna cu acesta.Pentru acest lucru prezenta ambilor parinti este obligatorie (prezenta minorului nu)

Aveti nevoie de (extrasul) de naştere italian, în care să fie indicate numele părinţilor, cu apostila prevăzută de Convenţia de la Haga din 1961 cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine (apostila se obţine de la Ufficio Legalizazzioni din cadrul Prefecturii italiene de reşedinţă). Dacă prezentaţi un certificat de naştere italian în format plurilingv / internațional, conform Convenţiei 16 privind starea civilă, eliberat începând cu 5 iunie 2013, nu mai este necesară apostilarea. Certificatul de naştere românesc poate fi eliberat şi de către consulat.
paşaportul românesc expirat (dacă este cazul);
paşapoartele/cărţile de identitate/titlurile de călătorie româneşti ale ambilor părinţilor;
certificatul de căsătorie al părinţilor (dacă au intervenit schimbări în numele părinţilor);
hotărârea judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă prin care minorul a fost încredinţat unuia dintre părinţi sau certificatul de deces al celuilalt părinte (dacă este cazul);
procură notarială prin care un părinte este împuternicit de celălalt părinte să solicite titlu de călătorie pentru minor; atunci când nici unul dintre părinţi nu se poate prezenta la consulat, titlul de călătorie poate fi solicitat de o persoană împuternicită de către părinţi prin procură notarială.
1 fotografie tip paşaport a minorului


1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prezenta celuilalt parinte este obligatorie pentru depunerea actelor in vederea eliberarii titlului de calatorie ptr minor. Mai mult decat atat, daca acesta este cetarean strain, pentru transcrierea certificatului de nastere la autoritatile romane in vederea eliberarii certificatului de nastere romanesc va trebui sa dea o declaratie privind acordul cu privire la acceptul ca minorul sa dobandeasca cetatenia romana.
Ultima modificare: Miercuri, 30 Mai 2018
ContSters82289, utilizator
Mulțumesc frumos

Traian Fanea a scris:

Prezenta celuilalt parinte este obligatorie pentru depunerea actelor in vederea eliberarii titlului de calatorie ptr minor. Mai mult decat atat, daca acesta este cetarean strain, pentru transcrierea certificatului de nastere la autoritatile romane in vederea eliberarii certificatului de nastere romanesc va trebui sa dea o declaratie privind acordul cu privire la acceptul ca minorul sa dobandeasca cetatenia romana.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procura sau pasaport pentru venirea in tara cu minor nascut in italia Mariusoo Mariusoo eu sunt in Italia...sotia a nascut aici si am decis sa inchid activitatea de aici si sa revenim in tara...asi pleca cat mai repede....copilul are o luna ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea copilului roman nascut in strainatate mada05 mada05 Buna ziua am o fetita de 10 luni nascuta in italia nu sunt casatorita legal dar si eu si tatal fetitei suntem romani in august vrem sa ii facem actele ... (vezi toată discuția)
Lnformatie refacere ci si pasaport din italia Nicoleta77Serban Nicoleta77Serban Am buletinul şi pasaportul expirat, sunt în Italia ce trebuie să fac ca sa le pot schimba aici la consulatul de care aparţin? (vezi toată discuția)