Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Repartizarea dividendelor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Repartizarea dividendelor

Buna ziua,

In cazul in care dupa aprobarea repartizarii dividendelor in sedinta AGA de la 31.12.2009,si inreg. contabile aferente inainte si dupa aprobarea bilantului, le distribui asociatilor, le retin si platesc impozit de 16%, intocmesc decl. 100 aferenta, decl. 205 pana in mai 2010, va rog sa-mi spuneti daca asociatii pentru dividendele primite trebuie sa declare si sa plateasca vreun impozit?

Multumesc anticipat!

nu, impozitul pe dividende este cu stopaj la sursa; beneficiarii nu mai platesc nimic
Cristina Vasile a scris:
In cazul in care dupa aprobarea repartizarii dividendelor in sedinta AGA de la 31.12.2009,si inreg. contabile aferente inainte si dupa aprobarea bilantului, le distribui asociatilor, le retin si platesc impozit de 16%, intocmesc decl. 100 aferenta, decl. 205 pana in mai 2010, va rog sa-mi spuneti daca asociatii pentru dividendele primite trebuie sa declare si sa plateasca vreun impozit?

Dividendele sunt venituri care se impoziteaza la sursa.
Impozitul pe dividende se declara si se plateste la buget pana pe 25 ale lunii urmatoare celei in care s-a efectuat plata.
Toate sumele distribuite sub forma de dividende vor fi inscrise in Declaratia 100 privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat. De asemenea, pentru dividendele distribuite persoanelor fizice, entitatea va intocmi si va depune, pana la data de 30 iunie a anului curent pentru anul precedent, Declaratia 205 – declaratie informativa privind impozitul retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursa.
Daca ati retinut impozitul de 16% la sursa, dividendul incasat de actionar este net, deci liber de ori ce alt fel de impozit.
- Pentru actionarul PF, Dividendul NU va aparea in declaratiile fiscale de venituri ale PF (declaratia 200) - vezi [ link extern ]
- Pentru actionarul SC, Dividendul va aparea in Bilantul contabil, ca venit cu impozitul retinut la sursa.
In contabilitatea beneficiarului, persoana juridica romana, veniturile din dividende se inregistreaza in functie de categoria participatiei (titluri detinute la entitatile legate prin interese de participare, titluri detinute sau investitii efectuate la entitatile afiliate, titluri detinute pe termen scurt), la momentul cand este stabilit dreptul actionarului de a le incasa.
a) Inregistrarea dividendelor cuvenite
453 „Decontari privind interesele de participare” = 761 „Venituri din imobilizari financiare”
b) Inregistrarea incasarii dividendelor
5121 „Conturi la banci in lei” = 453 „Decontari privind interesele de participare”
Cu stima,
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov
Cristina Vasile a scris:

Buna ziua,

In cazul in care dupa aprobarea repartizarii dividendelor in sedinta AGA de la 31.12.2009,si inreg. contabile aferente inainte si dupa aprobarea bilantului, le distribui asociatilor, le retin si platesc impozit de 16%, intocmesc decl. 100 aferenta, decl. 205 pana in mai 2010, va rog sa-mi spuneti daca asociatii pentru dividendele primite trebuie sa declare si sa plateasca vreun impozit?

Multumesc anticipat!

Cum a spus si Magda Staicu impozitul pe dividende este impozit cu retinere la sursa, final, ceea ce inseamna ca cel de la care s-a retinut nu mai are nici o obligatie de declarare a acestuia la fisc.
Multumesc pentru raspuns!