avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ucidere din culpa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ucidere din culpa

Buna ziua , acum ceva timp am avut un accident auto soldat cu o victima decedata si alta ranita.
Urmeaza sa fiu judecat pentru urmatoarele :
-Ucidere din culpa art. 192 (2) NCP
-Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe art.336 NCP (1)
-vatamare corporala din culpa art. 196 (1) NCP [5-6 zile de spitalizare]

Intrebarea mea este : Cam la ce ar trebui sa ma astept ? Fapta este recunoscuta , nu am antecedente penale (sunt la prima infractiune ) , nu am parasit locul accidentului , am sunat la 112 , am incercat sa ajut victimele , am cooperat cu organele legii. In prezent sunt in arest la domiciliu de 6 luni jumatate.
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: ionut196 , utilizator 17:07, 7 Iunie 2018
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ucidere din culpa ionut196 ionut196 Buna ziua , acum ceva timp am avut un accident auto soldat cu o victima decedata si alta ranita. Am fost judecat pentru : -Ucidere din culpa art. 192 (2) ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan Trandafir213 Trandafir213 Buna seara,ieri data de 14.12.2019 varul meu a avut un accident pe o strada din comuna,s.a ciocnit cu un căruțaș,accidentul a avut loc din cauza persoanei ... (vezi toată discuția)
Cum se pedepseste un accident provocat de conducere sub influenta bauturilor alcoolice, cu alcoolemie 0.71, si victima? dumi.alec dumi.alec Stimati consultanti. As dori niste opinii pentru intrebarea de mai sus. Mentionez ca persoana in cauza nu a avut antecedente de nici un fel, este un cetatean ... (vezi toată discuția)