avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... URGENT-VA ROG-Vanzare casa. Cumparatorul nu vrea sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

URGENT-VA ROG-Vanzare casa. Cumparatorul nu vrea sa isi faca cont bancar! Ce sanctiuni risca vanzatorul casei?

Cumparatorul nu vrea sa isi faca nici in ruptul capului cont bancar, iar vanzatorul zice "lasa ca merge si cu cash" si nu vrea sa asculte ca astfel se incalca legea si risca sanctiuni mari. Ce pot sa fac sa conving cele 2 parti grele de cap ca trebuie sa procedeze legal? Ce sanctiuni risca? Sincer, nici nu am incredere in cumparator daca se comporta asa, spune ca reprezinta pe altcineva....nu am experienta in situatii de acestea...Este o situatie de genul - vinde acum neaparat, ca este foarte posibil sa se razgandeasca repede cumparatorul si sansele sa se vanda casa sunt extrem de mici...
Ultima modificare: Vineri, 8 Iunie 2018
Andreea56, utilizator
Vânzătorul trebuie să aibă cont bancar pentru procesarea tranzacției, nu cumpărătorul.
Cumpărătorul se va prezenta la casieria băncii și va depune banii în contul vânzătorului.
Logic da, dar am inteles ca este ilegal sa se depuna mai mult de 50.000 de lei pe zi intr-un cont de catre o persoana fizica, catre alta persoana fizica si plata fractionata a sumei totale in zile diferite tot ilegala...Multumesc pentru raspuns
Depunerea nu este ilegală, poate merge la Bancă cu sacul de bani, dar să-i depună toți odată.
La cumpărarea de imobile și alte bunuri este ilegală plata fracționată.
La NOTAR trebuie să se depună un singur document de plată bancară, nu mai multe fracții.
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Iunie 2018
Dapix, utilizator
Poate merge cu sacul de bani in limita a 50.000 de lei si o singura data
Nu există nici o limită la depunere, poate depune oricât dorește sau cât valorează bunul care-l cumpără.
Nici o bancă nu va refuza tranzacția prin casierie, doar că trebuie să precizeze care este destinația banilor.
Acest tip de operațiune nu este taxată prin comision de depunere, deoarece nu e virament.
Viramentul prin ordin de plată între conturi costă bani.

Rămâne la aprecierea cumpărătorului să efectueze operațiunea bancară așa cum dorește.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Iunie 2018
Dapix, utilizator

Alte discuții în legătură

Sunt pe cale să cumpăr un apartament care costă 29.000 de euro, iar vânzătorul vrea banii cash. este legală pretenția lui? manutmu manutmu Sunt pe cale sa cumpar un apartament (29 mii euro) insa vanzatorul vrea toti banii cash in EURO. Eu am toti banii in contul meu bancar in RON. E legal sa dau ... (vezi toată discuția)
Suma maxima plata numerar tranzactie imobiliara Eu-Genius Eu-Genius Buna ziua. Care este suma maxima legala care se poate plati numerar pentru o tranzactie imobiliara intre doua persoane fizice? Daca valoarea tranzactiei ... (vezi toată discuția)
Virare cont bancar ALBERTO58 ALBERTO58 Buna ziua! avand in vedere ca,conturile bancare in calitate de persoana fizica sun blocate de catre executorul judecatoresc,pot cumpara un imobil? tranzactia ... (vezi toată discuția)