Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bonuri de masa pe suport de hartie vs card
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bonuri de masa pe suport de hartie vs card

Buna seara,

As dori sa aflu daca angajatorul poate sa oblige angajatul sa primeasca bonurile de masa pe card?
Sau angajatul are dreptul conform legii (exista vreo lege in acest sens?) sa aleaga daca vrea bonurile pe suport de hartie sau card.

Pana acum primeam bonurile de masa pe suport de hartie, Dar din aceasta luna s-au trecut toate pe card, motivatia fiind GDPR-ul.
Eu nu sunt de acord cu acest lucru, dar nu stiu daca exista vreo lege in acest sens sa dea dreptul angajatului sa aleaga?

Va multumesc

Extras din Legea 142/1998 :
[ link extern ]

- Tichetele de masă sunt emise fie pe suport hârtie, fie pe suport electronic, sunt destinate exclusiv alocației individuale de hrană reglementate de prezenta lege și sunt suportate integral pe costuri de angajator.

- Angajatorul are libertatea de a decide dacă acordă tichete de masă și sub ce formă, în urma consultării cu salariații, prin organizațiile sindicale legal constituite sau prin reprezentanții salariaților, după caz.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos!