avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Taxa ISC pt. case terminate
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Taxa ISC pt. case terminate

Buna la toata lumea,
as dori sa intreb cat se plateste taxa ISC pentru case noi construite.
Si eventual care este legea in vigoare (nr/anul).

Multumesc anticipat
Daniel
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:41, 14 Iunie 2018
Gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Modul de calcul il gasiti in Legea ctiilor. nr. 50/ 1991 cu modificarile si completarile ulterioare.
Multumesc de raspuns.
Am si eu de platit, dupa cum scrie per hartia care mi-a ajuns, 0.1% plus 0.7%
Problema este ca nu stiam de plata asta... si acuma mi-au trimis scrisoare cu 0,15% in plus la zi pentru 3900 de zile... adica mai mult de 10 ani.

Este normal asa ceva ?

Multumesc din nou
Daniel
In fiecare zi care trece de la data legala a platii sumei datorate se calculeaza dobanda si penalitati de intarziere la respectiva suma. Deci orice amanare a platii duce la cresterea sumei totale datorate.
Bine da nu sunt obligati sa te instiinteze ?
Ce fac ? asteapta 10 ani ca sa te buseasca cu dobande ?

Si totusi… la 10 ani de zile cu 0.15% la zi ar trebui sa pkatesc mult mai mult…

Multumesc din nou
Daniel

POPA GHEORGHE a scris:

In fiecare zi care trece de la data legala a platii sumei datorate se calculeaza dobanda si penalitati de intarziere la respectiva suma. Deci orice amanare a platii duce la cresterea sumei totale datorate.

Nu are nicio institutie obligatia sa prelucreze legea cu cetatenii. Periodic, se fac tot felul de campanii de recuperare bani din taxe neplatite de contribuabili (cazul dvs.) si institutiile trimit atunci genul de notificari precum cea pe care ati primit-o dvs.
Taxa trebuia platita imediat dupa receptia finala a ctiei.

Alte discuții în legătură

Receptia de platit dupa 8 ani denisj denisj Buna ziua, azi am primit o scrisoare prin care mi se cere sa platesc receptia casei mele. Receptia a fost facuta acum 8 ani de zile. Bineinteles nu-mi ... (vezi toată discuția)
Taxa receptie casa bogdanrusu91 bogdanrusu91 In anul 2010 am obtinut de la primaria Vaslui o autorizatie de constructie casa. In 2011 am facut receptia si intabularea constructiei respective. Sunt la zi ... (vezi toată discuția)
Taxa de 0.1 si 0.7 pentru cladiri noi si penalizarile aferente, neplatii pinselman pinselman Buna ziua, Am primit de la Inspectoratul de stat in constructii, o adresa ca nu am platiti taxa de 0.1 % si 0.7 % pentru o constructie noua. Cladirea s-a ... (vezi toată discuția)