Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Taxa ISC pt. case terminate
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Taxa ISC pt. case terminate

Buna la toata lumea,
as dori sa intreb cat se plateste taxa ISC pentru case noi construite.
Si eventual care este legea in vigoare (nr/anul).

Multumesc anticipat
Daniel
Gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Modul de calcul il gasiti in Legea ctiilor. nr. 50/ 1991 cu modificarile si completarile ulterioare.
Multumesc de raspuns.
Am si eu de platit, dupa cum scrie per hartia care mi-a ajuns, 0.1% plus 0.7%
Problema este ca nu stiam de plata asta... si acuma mi-au trimis scrisoare cu 0,15% in plus la zi pentru 3900 de zile... adica mai mult de 10 ani.

Este normal asa ceva ?

Multumesc din nou
Daniel
In fiecare zi care trece de la data legala a platii sumei datorate se calculeaza dobanda si penalitati de intarziere la respectiva suma. Deci orice amanare a platii duce la cresterea sumei totale datorate.
Bine da nu sunt obligati sa te instiinteze ?
Ce fac ? asteapta 10 ani ca sa te buseasca cu dobande ?

Si totusi… la 10 ani de zile cu 0.15% la zi ar trebui sa pkatesc mult mai mult…

Multumesc din nou
Daniel

POPA GHEORGHE a scris:

In fiecare zi care trece de la data legala a platii sumei datorate se calculeaza dobanda si penalitati de intarziere la respectiva suma. Deci orice amanare a platii duce la cresterea sumei totale datorate.

Nu are nicio institutie obligatia sa prelucreze legea cu cetatenii. Periodic, se fac tot felul de campanii de recuperare bani din taxe neplatite de contribuabili (cazul dvs.) si institutiile trimit atunci genul de notificari precum cea pe care ati primit-o dvs.
Taxa trebuia platita imediat dupa receptia finala a ctiei.