Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Buna ziua !Am o nedumerire si v-as ruga sa ma ajutati sa ma lamuresc ..In anul 2014 mi-am depus dosarul pt pensie anticipata fara penalizare,mi-a venit decizia,dar n-am iesit atunci la pensie pt ca mai lucram si am preferat sa ies de drept in anul urmator ,ca sa mai pot lucra .Pensia stabilita dupa 39 ani de munca era de 845lei si am avut si vreo 8 ani si ceva de grupa.Intrebarea mea este se mai recalculeaza pensia conform legislatiei actuale ?Oare de ce eu am pensia mai mica decat colega mea care a lucrat in acelasi loc de munca ,avand acelasi salariu ,si culmea ani mai putini de munca {ea a iesit la pensie in 2009 ] ?Va multumesc anticipat .
Diferenta de valoare drepturi de pensie sunt diferite deoarece difera metoda de calcul si valoare punct pensie
Punctul de pensie are aceeasi valoarea pentru toti.
In primul rand diferenta se datoreaza stagiului complet de cotizare.
Intre 2009 si 2015 este o diferenta de stagiu complet de aproxumativ 4 ani.
4 ani in plus la stagiul complet aduc o diminuare cu 14,9% a pensiei.
Din acesti 14,9%, 7% au fost recuperati prin indicele de corectie.
Deci, a mai ramas o diferenta de aproximativ 7,9% creata de stagiul complet de cotizare.