Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Abonamente de sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Abonamente de sanatate

Sunt abonamentele de sanatate, oferite de angajator angajatului, impozabile?
Art. 78 alin (2) pct. (iv) din Codul fiscal prevede ca din impozitul pe venitul din salarii se pot deduce ”primele de asigurare voluntară de sănătate, precum și serviciile medicale furnizate sub formă de abonament, suportate de angajați, astfel încât la nivelul anului să nu se depășească echivalentul în lei al sumei de 400 euro. Contractul de asigurare, respectiv abonamentul vizează servicii medicale furnizate angajatului și/sau oricărei persoane aflate în întreținerea sa.” Ele pot fi considerate avantaj in natura si impozitat in consecinta doar suma ce depaseste 400 euro/an.