Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stagiu cotizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stagiu cotizare

Dupa 1 iulie 2018 cat este stagiul minim de cotizare?
Daca exista intrerupere intre doua contracte de munca se mai poate beneficia de indemnizatie de concediu medical?
Începând cu 01.07.2018, stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) din OUG 158/2005 este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

Daca in intervalul de 6 luni, sunt intreruperi, de exemplu concediu fara plata, se mai poate beneficia de indemnizatie?
Cornel Vasile a scris:

Începând cu 01.07.2018, stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) din OUG 158/2005 este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

Se iau in considerare 6 luni dîn ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

În cazul în care nu au fost realizate venituri în ultimele 6 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical, stagiul de asigurare se consideră realizat dacă prin însumarea perioadelor din ultimele 12 luni anterioare producerii riscului rezultă un număr de zile de stagiu de asigurare cel puțin egal cu numărul total de zile lucrătoare din ultimele 6 luni anterioare producerii riscului.
[ link extern ]