Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata ori la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata ori la limita de varsta

Ma numesc Petcu Geta ,sunt nascuta pe 13.12.1959 si as dorii sa stiu cand pot sa ies la pensie anticipata ori normala avand un stagiu de cotizare de 32 de ani si 3 luni .Multumesc mult. Email>petcu_lucianromeo@yahoo.com
- pensie pentru limita de varsta dupa Iulie 2021, la varsta standard de pensionare de 61 ani si 7 luni;

- pensie anticipata - nu beneficiati, intrucat nu aveti indeplinita conditia stagiului de cotizare (39 ani si 7 luni);

- pensie anticipata partiala - oricand.
Limita de varsta la 61 ani si 7 luni.
Pensie anticipata partiala(cu penalizare) oricand doriti sa depuneti dosarul.