avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata ori la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata ori la limita de varsta

Ma numesc Petcu Geta ,sunt nascuta pe 13.12.1959 si as dorii sa stiu cand pot sa ies la pensie anticipata ori normala avand un stagiu de cotizare de 32 de ani si 3 luni .Multumesc mult. Email>petcu_lucianromeo@yahoo.com
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 08:33, 24 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
- pensie pentru limita de varsta dupa Iulie 2021, la varsta standard de pensionare de 61 ani si 7 luni;

- pensie anticipata - nu beneficiati, intrucat nu aveti indeplinita conditia stagiului de cotizare (39 ani si 7 luni);

- pensie anticipata partiala - oricand.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Limita de varsta la 61 ani si 7 luni.
Pensie anticipata partiala(cu penalizare) oricand doriti sa depuneti dosarul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie euvictoria euvictoria Sunt nascuta in octombrie 1959 . Lucrez ca educatoare din 1978 si vreau sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat fara penalizare. In perioada 1 sept 1978-31 ... (vezi toată discuția)
Pensionare zenovia59 zenovia59 Sant nascuta in 21-10-1959 si am 35 ani vechime. Cand pot sa ies la pensie anticipat? (vezi toată discuția)
Pensionare popesculili2003 popesculili2003 La ce varsta se poate pensiona o femeie nascuta la 13.03.1959, cu o vechime totala in munca de 32 de ani din care 14 ani sunt in grupa II ? multumesc! (vezi toată discuția)