Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul de funcții la același angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul de funcții la același angajator

Buna ziua

Va rog sa ma ajutați intr-o problema.
Care sunt contribuțiile și cum se calculează acestea la un salariat ce are cumul de funcții la același angajator?
Pentru jumătatea de norma cum ii plătesc contribuțiile?
Pentru c.i.m. cu timpul partial, contributiile se vor plati la cuantumul salariului primit.

Se platesc urmatoarele contributii :
- contribuția la pensii pentru condiții normale de muncă, în cotă de 25%, ce este în totalitate în sarcina salariatului;
- contribuția la sănătate, în cotă de 10%, ce este în totalitate în sarcina salariatului;
- contribuția asiguratorie pentru muncă, în cotă de 2,25%, ce este în totalitate în sarcina angajatorului.
- impozit pe venit 10%.
Mulțumesc frumos de răspuns!

Deci nu este scutit de la vreo contribuție salariatul ce are cumul de funcții la aceeași instituție ....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu este scutit de la plata vreunei contribuții salariatul care are cumul de funcții la acelasi angajator.
va multumesc frumos

mai am o nelamurire:
contributiile pentru o functie cu jumatate de norma se platesc la salariul minim pe economie sau la salariul cat ar fi pentru jumatate de norma?
La salariul care este prevazut in c.i.m. cu timp partial.
Cornel Vasile, Consilier juridic