avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul de funcții la același angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul de funcții la același angajator

Buna ziua

Va rog sa ma ajutați intr-o problema.
Care sunt contribuțiile și cum se calculează acestea la un salariat ce are cumul de funcții la același angajator?
Pentru jumătatea de norma cum ii plătesc contribuțiile?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Lionte , utilizator 16:05, 26 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru c.i.m. cu timpul partial, contributiile se vor plati la cuantumul salariului primit.

Se platesc urmatoarele contributii :
- contribuția la pensii pentru condiții normale de muncă, în cotă de 25%, ce este în totalitate în sarcina salariatului;
- contribuția la sănătate, în cotă de 10%, ce este în totalitate în sarcina salariatului;
- contribuția asiguratorie pentru muncă, în cotă de 2,25%, ce este în totalitate în sarcina angajatorului.
- impozit pe venit 10%.
Mulțumesc frumos de răspuns!

Deci nu este scutit de la vreo contribuție salariatul ce are cumul de funcții la aceeași instituție ....
Ultima modificare: Marți, 26 Iunie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este scutit de la plata vreunei contribuții salariatul care are cumul de funcții la acelasi angajator.
va multumesc frumos

mai am o nelamurire:
contributiile pentru o functie cu jumatate de norma se platesc la salariul minim pe economie sau la salariul cat ar fi pentru jumatate de norma?
La salariul care este prevazut in c.i.m. cu timp partial.
Ultima modificare: Marți, 26 Iunie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna cf hg 250/1992 Camelia Bianca Camelia Bianca Buna ziua, Va rog frumos daca poate sa-mi raspunda cineva la urmatoarea dilema: O persoana angajata intr-o institutie publica, este nominalizata in echipa de ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna pentru angajat in cazul a 2 contracte de munca elisa_2000 elisa_2000 Buna ziua O lamurire va rog. In cazul in care am angajat pe norma de 4 ore/zi, iar angajatul mai are un contract de munca la alta institutie cu program de 8 ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna la cumul mic57 mic57 Am un CIM cu jumatate de norma, in cumul. Angajatorul nu vrea sa-mi acorde concediu de odihna platit pe motiv ca acesta se acorda numai la functia de baza. ... (vezi toată discuția)