Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu risc maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu risc maternal

Buna ziua,
Va rog sa ma indrumati in urmatoarea problema:
- sotia este insarcinata in 13 saptamani si are risc de sarcina. Pana acum medicul ginecolog i-a eliberat concedii medicale si are 61 zile +14 care i l-a eliberat ieri 1-14 noiembrie. Doctorita spune ca atunci cand ajunge la 90 zile ii da o scrisoare medicala cu care ar trenui sa mergem la casa de pensii unde o comisie va prelungi medicalul cu inca 30 zile. Asa este? ii elibereaza cm imediat? Varianta pe care o stiam nu era cu casa de pensii ci dupa cele 90 zile medicul ginecolog ii dadea cm cu risc pana la 7 luni ai atat... Multumesc! Va rog sa ma inrumati d-voastra. Cu stima, Ionel Chihaia

Norma de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate

Art. 57. - Dreptul la concediul de risc maternal se acordă în condiţiile prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 96/2003 privind protecţia maternităţii la locurile de muncă, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 25/2004, cu modificările ulterioare.
Art. 58. - Certificatele de concediu de risc maternal se eliberează de medicul de familie sau medicul de specialitate obstetrică-ginecologie, cu avizul medicului de medicina muncii, pe perioade de maximum 30 de zile calendaristice, pe o durată totală de maximum 120 de zile calendaristice, în întregime sau fracţionat, asiguratelor gravide, asiguratelor care au născut recent sau care alăptează.

cod 15 - Risc maternal - in cazul acordarii concediului de risc maternal, conform prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 25/2004, cu modificarile ulterioare.

Multumesc de raspuns!
Dar strict in cazul meu ce sa facem???
CM cu risc sa inteleg ca il poate emite si medicul de familie?
Cocediul de risc maternal il elibereaza medicul de familie sau obstetrician, in baza recomandarii medicului de medicina muncii. Toate certificatele de concediu de risc maternal vor fi vizate de catre medicul de medicina muncii care a recomandat concediul. Sotia dvs trebuie sa obtina de la medicul care urmareste sarcina o adeverinta (diagnostic de sarcina, data probabila a nasterii, complicatii, recomandari), apoi va face o informare catre angajator, la care va anexa adeverinta respectiva (ar fi bine sa faceti o copie si pentru medicul de medicina muncii). Angajatorul este obligat sa faca o serie de demersuri catre ITM si medicul de medicina muncii.
Punctual va recomand sa luati legatura cu medicul de medicina muncii cu care angajatorul are contract. Daca nu are contract cu un medic de medicina muncii ar fi bine sa incheie unul acum, deoarece amenzile sunt foarte mari.
Exista OUG 96/2003 si normele metodologice de aplicare, in care sunt prevazute toate aceste chestiuni.
Norma metodologica de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca

Art. 2. - In vederea aplicarii prevederilor ordonantei de urgenta se parcurg in mod obligatoriu urmatoarele etape:
a) salariata gravida efectueaza consultatii prenatale la medicul de familie si, dupa caz, la medicul specialist, in vederea atestarii starii sale fiziologice de graviditate, in conformitate cu art. 2 lit. c) din ordonanta de urgenta;
b) medicul de familie si/sau, dupa caz, medicul specialist completeaza Carnetul gravidei si Anexa pentru supravegherea medicala a gravidei si lauzei pentru atestarea fie a starii fiziologice de graviditate, fie a faptului ca salariata a nascut recent sau ca alapteaza, in conformitate cu Ordinul ministrului sanatatii nr. 12/2004 pentru adoptarea Protocolului privind Metodologia efectuarii consultatiei prenatale si a consultatiei postnatale, Carnetului gravidei si Anexei pentru supravegherea medicala a gravidei si lauzei, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 53 din 22 ianuarie 2004;
c) salariata instiinteaza angajatorul, depunand, in copie, Anexa pentru supravegherea medicala a gravidei si lauzei, completata corespunzator de medic, la compartimentul resurse umane din cadrul unitatii, insotita de o cerere scrisa care sa contina informatii referitoare la starea proprie de maternitate, in conformitate cu art. 2 lit. c)-e) din ordonanta de urgenta, si, dupa caz, solicitarea de a i se aplica masurile de protectie prevazute de aceasta;
d) angajatorul transmite copii de pe documentele depuse de salariata, in termen de 10 zile lucratoare de la data depunerii lor, medicului de medicina muncii, care asigura supravegherea starii de sanatate a angajatilor din unitate, precum si inspectoratului teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi desfasoara activitatea;
e) angajatorul impreuna cu medicul de medicina muncii efectueaza evaluarea privind riscurile la care este supusa salariata la locul ei de munca, intocmesc si semneaza Raportul de evaluare privind riscurile la care este supusa salariata la locul ei de munca, denumit in continuare Raport de evaluare, intocmit conform art. 5 alin. (2) din ordonanta de urgenta;
f) in baza Raportului de evaluare, angajatorul instiinteaza salariata, in termenul prevazut la art. 9 alin. (3), despre rezultatele evaluarii privind riscurile la care poate fi supusa la locul ei de munca si despre masurile suplimentare de protectie pe care trebuie sa le respecte atat angajatorul, cat si salariata prin Informarea privind protectia maternitatii la locul de munca, intocmita potrivit modelului prevazut in anexa care face parte integranta din prezentele norme metodologice;
g) salariata ia cunostinta de continutul Informarii privind protectia maternitatii la locul de munca si, daca este cazul, solicita concediu de risc maternal, in conditiile prevazute la art. 5, 6 si 7;
h) inspectoratul teritorial de munca, in termen de 30 de zile lucratoare de la data primirii documentelor, efectueaza o verificare a conditiilor de munca ale salariatei pentru a verifica modul in care se respecta prevederile ordonantei de urgenta si ale prezentelor norme metodologice. Rezultatele controlului vor fi inaintate in scris angajatorului, iar in cazul constatarii neindeplinirii unor masuri vor fi aplicate sanctiunile prevazute de lege.

Multumesc!
Sincer nu prea mai inteleg nimic...
Dupa 90zile de cm nu da direct medicul ginecolog cm cu risc?De ce ma trimite la comisie(casa de pensii)?Acolo sa-mi mai dea 30 zile prelungire.