Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIUL MATERNAL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIUL MATERNAL

Buna ziua sunt insarcinata in 27 saptamani .as dori sa intru cu 84 de zile in concediul pt sarcina , maternal ,pt ca mediul in care lucrez nu e prielnic .As dori sa stiu de la cine as putea sa cer concediul, de la specialis sau medic de familie .
Concediul de risc maternal se acorda de catre medicul de familie sau medicul specialist ginecolog si se avizeaza de catre medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale, in baza materialului cu riscuri profesionale identificate si evaluate, aflat in posesia medicului specialist de medicina muncii.
Detalii suplimentare gasiti aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Eu doresc sa intru in concediu maternal sau pentru sarcina ,nu in concediu pentru risc de sarcina
De la medicul de familie si vizat de medicul de medicina a muncii
si medicul de medicina muncii il avizeaza dupa ce il depun la locul de munca sau trebuie sa merg eu undeva
Concediu de maternitate -prenatal/postnatal -

Certificatele de concediu medical pentru sarcină se eliberează pentru cel mult 30/31 de zile calendaristice de către medicul de familie sau de către medicul de specialitate obstetrică-ginecologie, care ia în evidență și urmărește pe parcursul sarcinii gravida, până la durata maximă prevăzută de lege.

Certificatul de concediu medical pentru lăuzie se eliberează de medicul curant de specialitate obstetrică-ginecologie din unitatea sanitară unde a născut femeia sau de medicul de familie, pentru perioade de cel mult 30/31 de zile calendaristice. Prelungirea concediului medical pentru lăuzie până la durata maximă prevăzută de lege se face de medicul de familie care are în urmărire lăuza.

Certificatul pentru concediul de maternitate nu trebuie vizat de medicul de medicina muncii
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic