Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Restituire penalitati si dobanzi la TVA nedatorat
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Restituire penalitati si dobanzi la TVA nedatorat

Prin pv de control si decizie, admin. fin. constata ca SC datoreaza suma de....TVA, plus suma de.....penalitati de intarziere si dobanzi aferente si executa ambele sume. SC solicita instantei anularea pv si a deciziei cu privire la TVA si obtine sentinta definitiva de anulare, apoi solicita adm. fin. restituirea TVA plus penalitatile si dobanzile. In 13.03.2005,adm. fin. restituie TVA-ul si refuza rest. pen. si dob aferente. Ce actiune in instanta se mai poate face ptr.recup. penalitatilor si a dobanzilor? Ce ziceti?
Atâta timp cât există o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă prin care instanta obligă MFP de a plăti contestatorului TVA nedatorată precum si penalitatile si dobinzile aferente, nu se mai poate formula o noua actiune in cazul in care debitorul MFP a achitat doar TVA deoarece ne-am afla in situatia autorităţii de lucru judecat, motiv pentru care instanta ar respinge noua actiune.
Singura solutie este investirea cu formula executorie a hotaririi si executarea sa silita prin intermediul unui executor judecatoresc.
De acord cu tine dar, asa cum am spus, SC a solicitat instantei anularea deciziei doar cu privire la suma de.... reprezentand TVA, uitand sa zica si de penalitati si dobanzi iar instanta a anulat asa cum s-a cerut, adica doar cu privire la TVA

Atâta timp cât există o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă prin care instanta obligă MFP de a plăti contestatorului TVA nedatorată precum si penalitatile si dobinzile aferente, nu se mai poate formula o noua actiune in cazul in care debitorul MFP a achitat doar TVA deoarece ne-am afla in situatia autorităţii de lucru judecat, motiv pentru care instanta ar respinge noua actiune.
Singura solutie este investirea cu formula executorie a hotaririi si executarea sa silita prin intermediul unui executor judecatoresc.
in acest caz fa o noua actiune în care faci referire la prima sentinta executata, altfel MFP nu poate sa-ţi dea aceste sume (atasezi in probatoriu copie hotarire). Daca solicitai de prima data TVA, penalitati si dobinzi, acum nu mai era necesar sa le soliciti printr-o noua actiune.
Succes!