avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Restituire penalitati si dobanzi la TVA nedatorat
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Restituire penalitati si dobanzi la TVA nedatorat

Prin pv de control si decizie, admin. fin. constata ca SC datoreaza suma de....TVA, plus suma de.....penalitati de intarziere si dobanzi aferente si executa ambele sume. SC solicita instantei anularea pv si a deciziei cu privire la TVA si obtine sentinta definitiva de anulare, apoi solicita adm. fin. restituirea TVA plus penalitatile si dobanzile. In 13.03.2005,adm. fin. restituie TVA-ul si refuza rest. pen. si dob aferente. Ce actiune in instanta se mai poate face ptr.recup. penalitatilor si a dobanzilor? Ce ziceti?
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 15:57, 21 Martie 2006
Atâta timp cât există o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă prin care instanta obligă MFP de a plăti contestatorului TVA nedatorată precum si penalitatile si dobinzile aferente, nu se mai poate formula o noua actiune in cazul in care debitorul MFP a achitat doar TVA deoarece ne-am afla in situatia autorităţii de lucru judecat, motiv pentru care instanta ar respinge noua actiune.
Singura solutie este investirea cu formula executorie a hotaririi si executarea sa silita prin intermediul unui executor judecatoresc.
De acord cu tine dar, asa cum am spus, SC a solicitat instantei anularea deciziei doar cu privire la suma de.... reprezentand TVA, uitand sa zica si de penalitati si dobanzi iar instanta a anulat asa cum s-a cerut, adica doar cu privire la TVA


Atâta timp cât există o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă prin care instanta obligă MFP de a plăti contestatorului TVA nedatorată precum si penalitatile si dobinzile aferente, nu se mai poate formula o noua actiune in cazul in care debitorul MFP a achitat doar TVA deoarece ne-am afla in situatia autorităţii de lucru judecat, motiv pentru care instanta ar respinge noua actiune.
Singura solutie este investirea cu formula executorie a hotaririi si executarea sa silita prin intermediul unui executor judecatoresc.
in acest caz fa o noua actiune în care faci referire la prima sentinta executata, altfel MFP nu poate sa-ţi dea aceste sume (atasezi in probatoriu copie hotarire). Daca solicitai de prima data TVA, penalitati si dobinzi, acum nu mai era necesar sa le soliciti printr-o noua actiune.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuzul de a pune in aplicare hotarari judecatoresti irevocabile nitmar nitmar Am o decizie definitiva si irevocabila prin care instanta anuleaza un titlu executoriu emis de Adm Financiara, constatand ca impozitul pe profit in cauza ... (vezi toată discuția)
Banca refuza sa puna in aplicare o hotarare judecatoreasca lorin7774 lorin7774 Buna ziua. Am nevoie de un sfat in sensul ca nu stiu care ar mai fi pasii de urmat in speta de mai jos : In septembrie 2010, in nebunia care s-a iscat atunci ... (vezi toată discuția)
Penalizare sau dobanda remuneratorie silviu1975 silviu1975 Buna ziua, Asociatie de proprietari castiga cu sentinta definitiva un proces cu un proprietar ce a refuzat sa plateasca cota parte de la reabilitarea ... (vezi toată discuția)