Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 PFA cod caen 6201 (fara studii de specialitate)
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

PFA cod caen 6201 (fara studii de specialitate)

Ziua buna!
Urmeaza sa imi infiintez un PFA. Sunt freelancer in web design, altfel spus realizez pagini web, in special partea grafica. La prima vedere si la ce m-am mai consultat codul pe care trebuie sa il declar este 6201 - Activitati de realizare a softului la comanda (software orientat catre client). "Neoficial" am inteles ca nu pot alege acest cod intrucat nu am studii superioare de specialitate, gen facultate de informatica etc. Si ca o alta varianta ar fi cod 6311 - Prelucrare date, administrare pagini web si activitati conexe - ceea ce nu prea ma avantajeaza, intrucat nu indica realizare pagini web, cum arata 6201. Care este solutia?

Pentru infiintarea PFAului mentionez ca am o diploma a unui curs de HTML (soft de realizare pagini web) dar negarantata de Minister muncii, si in completare (daca este cazu) cu o declaratie de la un fost loc de munca ca am profesat activitatea pentru care se face PFAul.
Fara pregatirea profesionala necesara activitatii de realizare pagini web, adica facultate de informatica, nu va puteti inregistra ca PFA cu codul CAEN 6201.
Si care este solutia?
fortune12 a scris:

Pentru infiintarea PFAului mentionez ca am o diploma a unui curs de HTML (soft de realizare pagini web) dar negarantata de Minister muncii, si in completare (daca este cazu) cu o declaratie de la un fost loc de munca ca am profesat activitatea pentru care se face PFAul.

1. Aveti un curs de HTML de cine este avizat ?
2. In carnetul de munca ce scrie la functie ?
3. Aveti fisa postului de la fostul loc de munca ?
4. Documentele privind pregătirea sau experienţa profesională se atestă,
după caz, cu documente cum sunt:
- diploma;
- certificatul sau adeverinţa prin care se dovedeşte absolvirea unei instituţii de învăţământ;
- certificatul de calificare profesională sau de absolvire a unei forme de pregătire profesională, organizată în condiţiile legii în vigoare la data eliberării acestuia;
- certificatul de competenţă profesională (cartea de meşteşugar, carnetul de muncă al solicitantului, declaraţie de notorietate cu privirea la abilitatea de a desfăşura activitatea pentru care se solicită autorizarea, eliberată de primarul localităţii respective în mod gratuit, în cazul meseriilor tradiţionale artizanale);
- atestatul de recunoaştere şi/sau echivalare pentru persoanele fizice care au dobândit calificarea în străinătate;
- atestatul de recunoaştere a calificării dobândite în străinătate, în afara sistemului de învăţământ;
- orice alte dovezi care să ateste experienţa profesională.
1. Diploma este de o firma care organizeaza astfel de cursuri, dar nu este avizata de Minister.
2. Tehnoredactor. Activitatea pentru care vreau sa fac PFA am desfasurato in timpul meu liber, am invatato singur, dar acum trebuie sa-mi "legalizez" cumva ceea ce fac si am nevoie de acest PFA.
3. Dupa cum am spus, fisa postului la joburile anterioare nu presupun web design... Dar pot intra in posesia unor recomandari de la Agentii specializate de web design cu care colaborez de 1-2 ani ca web designer.
4. Diploma de absolvire este pe turism ASE Buc. De aceea merg pe ideea acestei diplome dobindite (dar neavizata de Minister) cumulat cu recomandari de la agentiile respective.
fortune12 a scris:

1. Diploma este de o firma care organizeaza astfel de cursuri, dar nu este avizata de Minister.
2. Tehnoredactor. Activitatea pentru care vreau sa fac PFA am desfasurato in timpul meu liber, am invatato singur, dar acum trebuie sa-mi "legalizez" cumva ceea ce fac si am nevoie de acest PFA.
3. Dupa cum am spus, fisa postului la joburile anterioare nu presupun web design... Dar pot intra in posesia unor recomandari de la Agentii specializate de web design cu care colaborez de 1-2 ani ca web designer.
4. Diploma de absolvire este pe turism ASE Buc. De aceea merg pe ideea acestei diplome dobindite (dar neavizata de Minister) cumulat cu recomandari de la agentiile respective.

Pentru ca aveti studii superioare si ati lucrat ca web desingner mergeti la Centrul pentru Pregatire in Informatica si veti primi si atestatul de care aveti nevoie la Registrul Comertului, atentie - va ajuta foarte mult ca aveti studii superioare.
Centrul pentru Pregatire in Informatica - Sediul Central - Bucuresti
Adresa: Bucuresti, Str. Alexandru Averescu, nr. 8-10, Corp C etaj 3 camera 307
Telefon: (021)224.26.14, (021)224.26.15, (021)224.26.16
Fax: (021)224.06.54
E-mail: sca@cpi.ro
Web: [ link extern ]
Linii R.A.T.B.: 41, 205, 282, 300
Daca mai aveti neclaritati sau intampinati greutati la Registrul Comertului pentru inregistrarea ca PFA intrati pe site si intrebati.
Va doresc mult succes.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic