Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 PFA caen 6201 cu diploma de inginer electronist - este ...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

PFA caen 6201 cu diploma de inginer electronist - este posibil ?

Buna ziua,

Intentionez sa imi infiintez o PFA cu domeniul de activitate "Realizare soft la comanda" (cod CAEN 6201). Legate de pregatirea profesionala detin diploma de inginer electronist, domeniul "Comunicatii", specializarea "Retele si software pentru telecomunicatii"

De la absolvire insa am lucrat permanent in domeniul informatic, asa cum mentioneaza si carnetul de munca unde este trecut "Programator" ca functie ocupata la actuala firma. Lucrez aici de aproape 7 ani asa ca nu cred ca se poate pune problema unei lipse de experienta in domeniu.

Este adevarat ca "pregatirea" conform diplomei de inginer nu este de informatician, insa totusi indica o specializare in domeniul software. Iar "experienta profesionala" conform cartii de munca arata confirma acest lucru.

Este posibil sa intampin vreo dificultate la inregistrarea PFA-ului pe cod CAEN 6201? Ce solutii ar fi in acest caz?
Eu am imresia, ca este posibil -- chiar cunosc pe o persoana care are o diploma de inginer si are PFA cu CAEN 6201.

Pentru informatii mai exacte va propun sa intrebati pe cei de la ORC.
Intr-adevar, a fost posibil - am inregistrat fara nici o problema PFA-ul pe cod CAEN 6201, la ORC Bucuresti acum 2 zile. Diploma de inginer a fost suficienta.

Din cate mi-a spus referentul de la ORC, pt oricare din codurile CAEN 62xx e necesara neaparat diploma de studii superioare, sau un atestat de pregatire in domeniul informatic.