Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Primar demis prin ordin al prefectului
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Primar demis prin ordin al prefectului

Desi a fost demis,in temeiul Legii 161/2003 art91 al 4,pentru incompatibilitate,prin ordin al prefectului,primarul vine in continuare la serviciu,ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic,folosind autoturismul institutiei dupa bunul plac,iar la convocarile Consiliului Local,nu raspunde in nici un fel.Ce institutie a statului roman poate impune respectarea legii?
Legea 161/2003 art.91 al(4) În situaţia în care alesul local aflat în stare de incompatibilitate nu renunţă la
una din cele două funcţii incompatibile în termenul prevăzut la alin.(3), prefectul va emite
un ordin prin care constată încetarea de drept a mandatului de ales local la data împlinirii
termenului de 15 zile sau, după caz, 60 de zile, la propunerea secretarului unităţii
administrativ-teritoriale. Orice persoană poate sesiza secretarul unităţii administrativteritoriale.
(5) Ordinul emis de prefect potrivit alin.(4) poate fi atacat la instanţa de contencios
administrativ competentă.
B-)
De unde stiti dvs ca primarul nu a atacat ordinul prefectului in contencios administrativ? Pana la solutionarea in contencios primarul este in functie!B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
Nu aveti dreptate,conf.art.16 al 1 si2 din L393/2004 prefectul emite un ordin prin care constata incetarea mandatului primarului,si numai in cazurile art.15 al. 2 lit.g-e incetarea mandatului are loc dupa ramanera definitiva a hot. judecatoresti.