Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cetatenie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cetatenie

Buna ziua. Daca cineva este cetatean maghiar, dar bunicul sau a fost cetatean roman nascut pe teritoriul Romaniei, atunci nepotul poate solicita cetatenie romana? Care este legislatia care reglementeaza pana la ce grad de rudenie se mosteneste cetatenia, daca exista aceasta posibilitate?
Persoana a carui parinte este cetatean roman este considerata cetatean roman in temeiul legii nr. 21/1991 cu modificarile si completarile ulterioare.

Art. 10. - (1) Cetățenia română se poate acorda persoanelor care au pierdut această cetățenie, precum și descendenților acestora până la gradul II inclusiv și care cer redobândirea ei, cu păstrarea cetățeniei străine și stabilirea domiciliului în țară sau cu menținerea acestuia în străinătate, dacă îndeplinesc în mod corespunzător condițiile prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. b) -e).
ContSters82289, utilizator