avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... DIVIDENDELE IN DECLARATIA UNICA .
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

DIVIDENDELE IN DECLARATIA UNICA .

Buna ziua .
Avand in vedere :
-art.155 al.1 lit.g CF ;
-art.170 al.1 , 2 si 4 CF ;
-art.174 al.3 CF ;
-si mai ales art.174 al 10 si al.13 C.F. ;
-pct.73 (4) din hg354/2018 ;
-faptul ca , in urma a numeroase apeluri telefonice catre asistenta contribuabili ,am primit raspunsuri diferite si fara a mi se prezenta un suport legal solid ;
Va rog sa-mi infirmati sau sa-mi confirmati urmatoarele aspecte :
1.Veniturilor din dividende li se aplica/ nu li se aplica prevederile art.174 al.10 C.F.
2. Veniturilor din dividende li se aplica/ nu li se aplica prevederile art.174 al.13 C.F.
3. Veniturilor din dividende li se aplica/ nu li se aplica prevederile pct.73 (4) din hg354/2018
In cazul in care veniturilor din dividende li se aplica prevederile art.174 al.10 C.F. , prevederile art.174 al.13 C.F. , respectiv pct.73 (4) din hg354/2018 , completand in declaratia unica la pct. 2.2.2.1.Total venit estimat pentru incadrarea ca platitor de CASS o suma mai mica de 22800 lei se bifeaza automat B.Obtin venituri sub plafonul minim si optez pentru plata CASS si nu exista posibilitatea de a se bifa A.Obtin venituri peste plafonul minim ori , conform articolelor de mai sus , prevazute de codul fiscal si oug354/2018 , prin recalcularea plafonului in functie de numarul lunilor ramase pana la sfarsitul anului( spre ex. daca se platesc dividende in luna noiembrie 2018 in suma de 4000 lei ) te incadrezi in plafon si cu o suma mai mica de 22800 lei ;

Multumesc .

Alte discuții în legătură

Dividende PopCristi PopCristi Buna ziua Daca am de distribuit 20000 lei din profit catre dividende firma in afara de cei 5% impozit mai are si alte obligatii? Daca in septembrie ... (vezi toată discuția)
Plata cass la dividende eda_68 eda_68 Buna ziua Am o situatie: doi asociati vor sa-si ridice dividende (sunt peste 22800 lei) Asociatul 1 are in 2017 declarate venituri din act. independente in ... (vezi toată discuția)
Cass pe venituri din mai multe surse respect_ respect_ Dupa cum am inteles acum se plateste CASS pe fiecare venit care depaseste plafonul de 22800 RON. Asta inseamna ca daca incasez 30.000 ron de doua ori, din ... (vezi toată discuția)