Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata cass la dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata cass la dividende

Buna ziua
Am o situatie: doi asociati vor sa-si ridice dividende (sunt peste 22800 lei)
Asociatul 1 are in 2017 declarate venituri din act. independente in suma de 10709; salarii; si a ridicat dividende aferente anului 2016 in suma de 39554.
Intrebare: la ridicarea dividendelor aferente anului 2017 in septembrie 2018 plateste cass? trebuie in termen de 30 de zile sa modifice declaratia depusa cu estimare in mai 2018 (2500 venit net pe 2018) si sa plateasca pana in 31.03.2018 cass?
Asociat2 venituri in an 2017 din indemnizatia de crestere a copilului + dividende in suma de 39554?
Intrebare: plateste cass? depune decl 212 la 30 zile de la incasarea dividendelor aferente anului 2017 (depasesc 22800lei)?
george-neagu, moderator
Povestea este cam lunga.
La ora la care discutam acum nu mai este cazul sa luati in calcul venitul obtinut in 2017 (cum ati scris la asociatul 1 care in 2017 are declarate venituri din act. independente in suma de 10709 lei) pentru ca trebuia sa fi depus pana pe 15 iulie 2018 declaratia unica pin care inchidea anul 2017, si in niciun caz veniturile din salarii care nu se i-au in discutie sub nicio forma. .
Acum se discuta pentru asociatul 1 daca mai are acea activitate independenta in 2018 si care incaseaza si dividende in 2018 de depunerea declaratiei unice daca aceste venituri incasate in acest an sunt cumulate peste 22800 lei pentru plata cass.
Asociat 2 care are indemnizatia de crestere a copilului,trebuie vazut cand i se termina pentru a nu avea asa mari alte venituri fata ce are din indemnizatie. Deci e recomandat ca pe perioada cat are indemnizatia firma sa nu distribuie inca dividende.
la asociat 1 activitatea pe ii exista si in 2018 (venit net declarat 2500 lei )si a depus declaratia unica - estimarea pentru 2018 dar dividendele pe care le ridica sunt in suma de 140000 lei dupa calculul impozitului (5%) deci trebuie in termen de 30 zile de la incasarea acestora sa depuna o rectificativa unde la SECTIUNEA 2 PCT A bifeaza cass pe care trebuie sa-l si plateasca.
la asociat 2 venitul net pentru perioada 01-10 este de 10150 la care se adauga 3800 aferent luni noiembrie si decembrie. Dividendele sunt si la ea peste plafonul de 22800 deci datoreaza cass si v-a intocmi in termen de 30 zile de la incasare declaratia unica. Va rog sa-mi spuneti daca am gandit bine aceasta situatie. Mai doresc sa stiu cum procedez in situatia in care incaseaza jumatate prin banca iar restul impartit in transe de 10000 lei pe parcursul a doua luni - atunci cand trebuie facuta declaratia unica? Va multumesc pentru rabdare si sper sa pot rezolva situatia impreuna cu dumneavoastra .
Da, e bine dar eu zic sa mergeti sa depuneti declaratia la ghiseu la finante si sa le cereti si lor parerea cand o veti completa pentru ca sa nu fie ceva gresit caci pana la urma ei hotarasc.