avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS pentru dividende incasate in 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS pentru dividende incasate in 2018

Buna ziua,
Inteleg ca pentru dividendele incasate in 2017, in suma mai mare decat plafonul de 22.800 lei se plateste suma de 2.280 lei CASS in 2018.
Nu gasesc unde se completeaza in Declaratia unica veniturile din dividendele incasate in 2017. Nu exista nici o casuta de bifat. Am gasit aceasta casuta numai la veniturile realizate in strainatate.
Aveti va rog amabilitatea sa imi dati aceasta informatie?
Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 8 Iunie 2018
LigiaPopescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: LigiaPopescu , utilizator 11:29, 23 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din 2018 nu mai apare obligativitatea platii contributei la sanatate pentru veniturile din investitii ci doar daca doriti, dar pentru asta sa optati dumneavoastra in declaratie pentru plata pentru sase luni si sunteti asigurata un an, asta daca nu mai aveti in alta parte un contract de munca sau alt venit pentru care vi se retine cass.
Nu se plătește CASS pentru dividendele din 2017. Așa era inițial.
Multumesc mult pentru raspunsuri.
S-a dat de curand vreo OG prin care s-a renuntat la CASS pentru dividende? Sunt atenta la ce se intampla, dar nu am auzit nimic in sensul asta.

george-neagu a scris:

Din 2018 nu mai apare obligativitatea platii contributei la sanatate pentru veniturile din investitii ci doar daca doriti, dar pentru asta sa optati dumneavoastra in declaratie pentru plata pentru sase luni si sunteti asigurata un an, asta daca nu mai aveti in alta parte un contract de munca sau alt venit pentru care vi se retine cass.

Daca asociatul/actionarul obtine venituri din dividende in 2018 peste plafonul anual de cel putin 12 salarii minime brute pe tara, va datora contributie la sanatate. Valoare plafon 22800 lei. Va depune declaratie unica pana pe 31.03.2019 daca trebuie sa plateasca cass si tot pana atunci va si plati.
Va contraziceti. Mai sus ati spus ca nu se mai plateste CASS pentru dividende. Nu inteleg.
Cum este de fapt?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 212 - neclaritati impozite 2017 (cas pt dividende incasate in 2017) cristi_22 cristi_22 Buna ziua, Sunt salariat (8 ore, salar peste salar minim). Am si un PFA norma de venit. Norma de venit pt 2017 a fost injumatatita (adeverinta salariat) ... (vezi toată discuția)
Cass pe venituri din mai multe surse respect_ respect_ Dupa cum am inteles acum se plateste CASS pe fiecare venit care depaseste plafonul de 22800 RON. Asta inseamna ca daca incasez 30.000 ron de doua ori, din ... (vezi toată discuția)
Persoana fizica nu este salariat si plateste separat contributia de sanatate editnyulas editnyulas Daca o persoana fizica nu este salariat si plateste separat contributia de sanatate la stat adica 2280 de Ron pe anul 2018 si obtine venituri din dividende in ... (vezi toată discuția)