Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS pentru dividende incasate in 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS pentru dividende incasate in 2018

Buna ziua,
Inteleg ca pentru dividendele incasate in 2017, in suma mai mare decat plafonul de 22.800 lei se plateste suma de 2.280 lei CASS in 2018.
Nu gasesc unde se completeaza in Declaratia unica veniturile din dividendele incasate in 2017. Nu exista nici o casuta de bifat. Am gasit aceasta casuta numai la veniturile realizate in strainatate.
Aveti va rog amabilitatea sa imi dati aceasta informatie?
Multumesc.
LigiaPopescu, utilizator
Din 2018 nu mai apare obligativitatea platii contributei la sanatate pentru veniturile din investitii ci doar daca doriti, dar pentru asta sa optati dumneavoastra in declaratie pentru plata pentru sase luni si sunteti asigurata un an, asta daca nu mai aveti in alta parte un contract de munca sau alt venit pentru care vi se retine cass.
Nu se plătește CASS pentru dividendele din 2017. Așa era inițial.
Multumesc mult pentru raspunsuri.
S-a dat de curand vreo OG prin care s-a renuntat la CASS pentru dividende? Sunt atenta la ce se intampla, dar nu am auzit nimic in sensul asta.

george-neagu a scris:

Din 2018 nu mai apare obligativitatea platii contributei la sanatate pentru veniturile din investitii ci doar daca doriti, dar pentru asta sa optati dumneavoastra in declaratie pentru plata pentru sase luni si sunteti asigurata un an, asta daca nu mai aveti in alta parte un contract de munca sau alt venit pentru care vi se retine cass.

Daca asociatul/actionarul obtine venituri din dividende in 2018 peste plafonul anual de cel putin 12 salarii minime brute pe tara, va datora contributie la sanatate. Valoare plafon 22800 lei. Va depune declaratie unica pana pe 31.03.2019 daca trebuie sa plateasca cass si tot pana atunci va si plati.
Va contraziceti. Mai sus ati spus ca nu se mai plateste CASS pentru dividende. Nu inteleg.
Cum este de fapt?