Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Persoana fizica nu este salariat si plateste separat ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Persoana fizica nu este salariat si plateste separat contributia de sanatate

Daca o persoana fizica nu este salariat si plateste separat contributia de sanatate la stat adica 2280 de Ron pe anul 2018 si obtine venituri din dividende in luna martie 2018 trebuie sa declara dividendele si sa plateasca contributia de sanatate separat dupa acest venit pentru ca suma respectiva depaseste plafonul de 22.800 ron ?
george-neagu, moderator
Nu. Veti depune declaratia unica 212 in care bifati acolo la pozitia din declaratie pentru contributia a sanatate care se refera la faptul ca estimati ca veti obtine venituri peste plafonul de 22800 lei anual si platile facute la sanatate vor fi facute in acest sens.