Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dividende acordate in a2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dividende acordate in a2018

Buna ziua,
As avea si eu o intrebare referitoare la acordarea de dividende in cursul anului 2018 pentru anii precedenti.
Daca am inteles bine conform prevederilor de la art. 170 din Codul fiscal, asa cum a fost modificat prin OUG 18/2018,persoanele fizice care realizeaza venituri impozabile prevazute la art. 155 alin.1 litera a( venituri din salarii şi asimilate salariilor, definite conform art.76) nu platesc contributia sociala datorata de persoane fizice in cuantum de 2280 lei pentru venituri mai mari de 22800 lei estimate in anul 2018.
Nu imi este clar acest aspect si as avea nevoie de ajutor in lamurirea acestei dileme. Daca o persoana realizeaza venituri mai mari de 22800 lei plateste suma de 2280 lei sau 10% din venitul total realizat.sa inteleg ca o persoana care este salariat la o firma si are de primit dividende de la alta firma pentru acele dividente va platite 2280 lei la dividentul de plata sau va plati 10% din valoarea dividentului pe care il are de platit?
Stiu ca este cam intortocheat dar nici din ordonanta parca nu el prea clar. Va rog daca puteti sa imi dati un punct de vedere as ramine vesnic recunoscatoare. Va multumesc.
Contributia de sanatate se plateste la maxim plafon 22.800 lei (10% la acest plafon) si nu se cumuleaza veniturile din salarii.

La art 170 se mentioneaza ca:

(1) Persoanele fizice care realizează venituri prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. b) - h), din una sau mai multe surse și/sau categorii de venituri, datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate, dacă estimează pentru anul curent venituri a căror valoare cumulată este cel puțin egală cu 12 salarii minime brute pe țară, în vigoare la termenul de depunere al declarației prevăzută la art. 120.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc de raspuns. Este clar ,dar daca valoare dividendelor de acordat in 2018 are valoare mai mare de 22800 lei este considerat un venit estimat a se realiza in 2018 si se plateste acesata contributie?
Nu, doar la 22.800 lei