Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis italian suspendat în România
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis italian suspendat în România

Mi sa suspdat permisul de conducere italian pe 30zile in romania , mil vor trimite peste 30zile sau trebuie eu sa ma duc sa il iau? politistu mi a zis am dovada scrisa doar in românâ cu pixu fara o stampila pot conduce 15 zile unde pot conduce cu asa foaie?. aceasta dovada in Italia e legala ca asa foita o poate face or cine!?
Dovada nu va ajută decât în România. Pentru restituirea permisului trebuie mers la șeful politiei rutiere de unde v-a fost reținut permisul, cu 24 ore maxim înainte de părăsirea teritoriului, conform art. 113 din codul rutier. Sancțiunea se comunica oricum autorităților din Italia și pedeapsa se execută acolo, după codul rutier italian.
latka, utilizator
Mi-a fost suspendat permisul pe Italia, pot conduce pe România, sau sa iau vreo dovada inlocuitoare pana ajunge acasă??