Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cic-reintoarcere job-preaviz-somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cic-reintoarcere job-preaviz-somaj

buna ziua

acum 2 zile am terminat cei 2 ani de cic. am mers la job unde mi-au sugerat sa imi iau concediu medical pana pe 7 decembrie cand vor face un rand de restructurari si voi intra in preaviz 20 de zile. problema mea e urmatoarea: daca intru in preaviz pe 7 dec ,15-20 de zile nici nu stiu exact, oricum pana in preajma craciunului , si avand in vedere ca institutiile statului vor fi inchise pana la inceputul lui ianuarie cat timp am pt a depune dosarul??

alte intrebari:
1. am inteles ca v a trebui sa imi inchida CM cu art 65 al 1, nu??
2. cele 12 luni care se iau in calcul pt a beneficia de somaj sunt cele din cei 2 ani de cic sau lunile de dinainte de cic??
3. la un salar de 580 brut pe carte de munca inainte de cic cat v a fi indemnizatia de somaj?
4. ce acte trebuiesc sa iau de la firma pt a le depune pt somaj?

va multumesc anticipat!!
1. da, art 65(1)
2. puteti beneficia de somaj dupa CIC
3. Art. 39 legea 76/2002: (2) Cuantumul indemnizatiei de somaj prevazute la alin. (1) este o suma acordata lunar si in mod diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 75% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevazuta la lit. a) la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, prevazute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.
4.- cartea de identitate sau buletin, adeverinta (original + copie);
- certificat medical sau adeverinta (din care sa rezulte că este apt de munca sau ca nu poate presta anumite activitati);
- acte de studii si calificare (original si copie);
- certificatul de casatorie (original si copie);
- adeverinta de la organele financiare teritoriale cu veniturile proprii sau cu veniturile realizate din prestarea unor activitati autorizate (din care sa rezulte ca persoana in cauza nu realizeaza venituri, sau ca obtine, din activitati autorizate, venituri mai mici decat indemnizatia de somaj);
- declaratia pe proprie raspundere din care sa rezulte ca nu are un loc de munca, respectiv ca nu realizeaza venituri din activitati autorizate, mai mari decat îndemnizatia de somaj;
5. preavizul este de 20 de zile
6. Aveti dreptul la un salariu compensatori (sau cate prevede CCM pe unitate/ramura, daca este cazul)
7. daca depuneti dosarul in 30 de zile de la data concedierii intrati in plata cu data concedierii; dupa acesta data puteti depune oricand dosarul, in termen de 12 luni, indeminizatia fiindu-va atribuita de la data depunerii dosarului.
va multumesc din suflet!!
m-ati "luminat"!!
spuneti mi cei 2 ani se considera vechime???
cota de 3% se calculeaza din cei 800 ron sau din cei 580 ron avuti inainte de a intra in CIC??
1- desfacerea CIm trebuie cu art 65(1) Codul muncii
2- trebuie sa aveti stagiu de cotizare de 12 luni lucrate in ultimile 24 premergatoare datei inregistrarii cererii
3-de la angajatorul luati carnetul de unca vizat de ITM si adeverinta pentru somaj cu veniturile realizate
4-faceti cerere de inscriere la AJOFM in termen de 30 de zile de la data desfacerii CIM
5-Lege nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca
Art. 39. -2) Cuantumul indemnizatiei de somaj prevazute la alin. (1) este o suma acordata lunar si in mod diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 75% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevazuta la lit. a) la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, prevazute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.
Angel 2007 a scris:

2- trebuie sa aveti stagiu de cotizare de 12 luni lucrate in ultimile 24 premergatoare datei inregistrarii cererii

12 luni din cic sau inainte de a intra in cic??

3-de la angajatorul luati carnetul de unca vizat de ITM si adeverinta pentru somaj cu veniturile realizate

daca nu am carte de munca??? si in cate zile voi primi adeverinta cu veniturile realizate??

spuneti mi cei 2 ani se considera vechime???
cota de 3% se calculeaza din cei 800 ron sau din cei 580 ron avuti inainte de a intra in CIC??

OU 148/2005 Art. 16 (1)Pe perioada în care se beneficiază de indemnizaţia prevăzută la art. 1, respectiv la art. 2, contribuţia individuală de asigurări sociale de sănătate se calculează prin aplicarea cotei prevăzute de lege asupra sumei reprezentând valoarea a de două ori salariul de bază minim brut pe ţară, garantat în plată, şi se suportă de la bugetul de stat.
(2)Asupra drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă nu se datorează celelalte contribuţii sociale obligatorii stabilite de lege.
Art. 18 (1)Perioada în care o persoană beneficiază de drepturile prevăzute la art. 1, respectiv la art. 2, constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii drepturilor prevăzute de Legea nr. 19/2000, cu modificările şi completările ulterioare.