Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cic-reintoarcere job-preaviz-somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cic-reintoarcere job-preaviz-somaj

buna ziua

acum 2 zile am terminat cei 2 ani de cic. am mers la job unde mi-au sugerat sa imi iau concediu medical pana pe 7 decembrie cand vor face un rand de restructurari si voi intra in preaviz 20 de zile. problema mea e urmatoarea: daca intru in preaviz pe 7 dec ,15-20 de zile nici nu stiu exact, oricum pana in preajma craciunului , si avand in vedere ca institutiile statului vor fi inchise pana la inceputul lui ianuarie cat timp am pt a depune dosarul??

alte intrebari:
1. am inteles ca v a trebui sa imi inchida CM cu art 65 al 1, nu??
2. cele 12 luni care se iau in calcul pt a beneficia de somaj sunt cele din cei 2 ani de cic sau lunile de dinainte de cic??
3. la un salar de 580 brut pe carte de munca inainte de cic cat v a fi indemnizatia de somaj?
4. ce acte trebuiesc sa iau de la firma pt a le depune pt somaj?

va multumesc anticipat!!
multumesc frumos.
deci la un salar compensatoriu am sigur dreptul.