avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cic-reintoarcere job-preaviz-somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cic-reintoarcere job-preaviz-somaj

buna ziua

acum 2 zile am terminat cei 2 ani de cic. am mers la job unde mi-au sugerat sa imi iau concediu medical pana pe 7 decembrie cand vor face un rand de restructurari si voi intra in preaviz 20 de zile. problema mea e urmatoarea: daca intru in preaviz pe 7 dec ,15-20 de zile nici nu stiu exact, oricum pana in preajma craciunului , si avand in vedere ca institutiile statului vor fi inchise pana la inceputul lui ianuarie cat timp am pt a depune dosarul??

alte intrebari:
1. am inteles ca v a trebui sa imi inchida CM cu art 65 al 1, nu??
2. cele 12 luni care se iau in calcul pt a beneficia de somaj sunt cele din cei 2 ani de cic sau lunile de dinainte de cic??
3. la un salar de 580 brut pe carte de munca inainte de cic cat v a fi indemnizatia de somaj?
4. ce acte trebuiesc sa iau de la firma pt a le depune pt somaj?

va multumesc anticipat!!
Cel mai recent răspuns: bb_yasmi , utilizator 16:34, 5 Noiembrie 2009
multumesc frumos.
deci la un salar compensatoriu am sigur dreptul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul indemnizatie somaj Simona.Teschere Simona.Teschere Cum se calculeaza suma de bani pe care o incasa ca somaj? (vezi toată discuția)
Somaj trueblack trueblack Ce valoare are somajul in cazul in care ai 13 ani de munca neintrerupti si un salariu actual de 1634 ron net.Multumesc. (vezi toată discuția)
Care este suma neagu georgeta neagu georgeta cat iau somaj daca salariul anainte de crestere copil era de 945 ron iar dup aceia 2 ani 6mil plus alocatia 2 mil total 8.cat voi lua somaj.multumesc (vezi toată discuția)