Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Soția mea a plecat de acasă de câteva zile, eu am ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Soția mea a plecat de acasă de câteva zile, eu am rămas cu copilul minor. Când trebuie să anunț autoritățile pentru abandon ?

Sotia mea a plecat de acasa de cateva zile. Eu am ramas cu copilul minor. Am incercat sa iau legatura cu ea dar nu raspunde .Cand trebuie sa anunt autoritatile pentru abandon ?
Pe cine trebuie sa anunt ?
Politia sau autoritatea tutelara ?
Manuela Rășină, administrator
Parasirea copilului sau abandonul de familie este considerata cea mai grava forma de neglijare a copilului. De aceea, abandonul de familie, in modalitatea parasirii celui indreptatit la intretinere, expunandu-l la suferinte fizice sau morale, constituie infractiune, prevazuta si pedepsita de art. 378 C.p., pentru care actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.
Totodata, Legea nr. 272/2004 privind protecţia şi promovarea drepturilor copilului prevede in mod expres obligatia oricarei persoane care cunoaste existenta unui caz de neglijare a copilului de a sesiza serviciul public de asistenţă socială sau direcţia generală de asistenţă socială şi protecţia copilului în a cărei rază teritorială a fost identificat cazul respectiv.
Trebuie cantarit daca exista motive temeinice pentru a se sustine existenţa unei situaţii de pericol iminent pentru copil, datorată abuzului şi neglijării, astfel incat sa fie alertate autoritatile.