Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cod Muncii - funcție de execuție sau de conducere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cod Muncii - funcție de execuție sau de conducere

Bună ziua,
Va rog să mă ajutați cu următoarea întrebare.
Am demisionat de la actualul loc de muncă din funcția Specialist Resurse umane și angajatorul mi-a spus că termenul de preaviz va fi de 45 de zile.
Aș dori să știu dacă poate face acest lucru, în cim nu exista o mențiune clară a acestui lucru, ccm nu exista și nici în actul adițional.
Prin urmare, funcția de specialist resurse umane poate fi considerată o funcție de conducere?
Vă mulțumesc!
Cornel Vasile, Consilier juridic
Functiile de conducere sunt cele definite prin lege sau prin reglementari interne ale angajatorului.

Pentru sectorul bugetar exista prevederi legale, pentru sectorul privat trebuie sa verificati in regulamentul intern al angajatorului sau in regulamentul de organizare si functionare al acestuia.

In opinia mea, funcția de specialist resurse umane nu poate fi considerată o funcție de conducere.

In c.i.m. ce durata a preavizului aveti mentionata ?
Va mulțumesc pentru răspuns!
In CIM termenul de preaviz este trecut la modul general, 20 de zile pentru funcțiile de execuție și 45 pentru cele de conducere. Nu exista nicio menține de acest fel nici în regulamentul intern.
In c.i.m. se trece termenul de preaviz exact si nu pentru ambele functii.

In speta, ar trebui sa va adresati din nou angajatorul sa va arate baza legala a sustinerii lui.
Va multumesc!