Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se poate scăpa fără dosar penal dacă ai condus o ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se poate scăpa fără dosar penal dacă ai condus o motocicletă fără permis?

Vreau să știu la ce aș putea să mă aștept avand in vedere că la vârsta de 17 ani am fost prins de către politie cu o motocicleta iar acum am primit citație să mă prezint la tribunal (acum avand 19 ani) mentionez ca mi-am scos cazierul si sunt in scoala de soferi, multumesc!
Conducerea unui vehicul fara permis de conducere constituie infractiune, prevazuta si pedepsita de art. 335 C.p. Referitor la consecintele raspunderii penale, avand in vedere ca fapta a fost savarsita in timpul minoritatii, se poate lua una dintre masurile educative prevazute de Codul penal, chiar daca la acest moment este implinita varsta majoratului.