Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Perioada fiscala tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Perioada fiscala tva

Buna ziua, in cazul d092 daca am depus, devin automat platitor lunar, mai trebuie sa astept vre-o decizie de la finante?
Si inca o intrebare, in cazul in care primesc un avertisment..se prescrie? in cate luni?
Nu se va mai emite nicio decizie.
m-au sunat ca o sa primesc avertisment...aste se prescrie daca nu se intampla nici o abatere in 6 luni?
D092 fiind o declaratie de mentiuni se sanctioneaza cf CPF:

ART. 336 Contravenții

(1) Constituie contravenții următoarele fapte, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât să fie considerate, potrivit legii, infracțiuni:

a) nedepunerea de către contribuabil/plătitor la termenele prevăzute de lege a declarațiilor de înregistrare fiscală, de radiere a înregistrării fiscale sau de mențiuni;

d) cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei pentru persoanele juridice încadrate în categoria contribuabililor mijlocii și mari și cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei, pentru celelalte persoane juridice, precum și pentru persoanele fizice, în cazul săvârșirii faptei prevăzute la alin. (1) lit. a), b), i) - m) și ț);

Totusi cf HG nr. 33/2018 privind stabilirea contravenţiilor care intră sub incidenţa Legii prevenirii nr. 270/2017, precum şi a modelului planului de remediere

43. Art. 336 alin. (1) lit. a), b), d) -f), h), s) şi ş), art. 336 alin. (31) şi alin. (32) şi art. 337 alin. (1) din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedura fiscală, ....

aceasta contraventie intra sub incidenţa Legii prevenirii nr. 270/2017. si astfel ati fost sanctionat doar cu avertisment urmand ca in cazul în care, în termen de 3 ani de la data încheierii procesului-verbal de constatare a contravenţiei şi de aplicare a sancţiunii în condiţiile prevăzute la art. 4, contravenientul săvârşeşte din nou aceeaşi contravenţie, sunt direct aplicabile prevederile legale în vigoare privind constatarea şi sancţionarea contravenţiilor.
Ioan Petru Butariu, Contabil